Keď sa povie peračník, napadne vám púzdro na perá, písacie potreby, farbičky a ďalšie drobné školské pomôcky, ktoré bude vaše dieťa potrebovať. Výber vhodného peračníka ale nemusí byť jednoduchou záležitosťou.

V ponuke sú dnes najrôznejšie školské peračníky, z ktorých si vy a vaše deti možno aj ťažko vyberiete. Čo by mal spĺňať a obsahovať dobrý peračník, aby malému ani väčšiemu žiakovi nič nechýbalo?

Druhy peračníkov


Pre všetkých školákov sú peračníky do školy nezastupiteľnými pomocníkmi, v ktorých nájdu všetko potrebné na písanie, kreslenie, rysovanie či strihanie. Podľa toho, akého veľkého školáka doma máte, by ste mali aj peračník vyberať. Existuje totiž viacero druhov, pričom každý je výnimočný niečím iným.

Klasický pevný peračník 

Tento typ peračníka je prototypom dokonalosti a prehľadnosti. Preto je vhodný hlavne pre tých najmenších školákov. Prváci sú často najmä zo začiatku z množstva najrôznejších pomôcok zmätení, preto pevný a prehľadný peračník, v ktorom má každá pomôcka svoje miesto je presne to, čo potrebujú. Perá, pastelky, ceruzky,  strúhadlá, guma a ďalšie pomôcky sú v nich prehľadne uložené, takže si aj vy ako rodičia doma pri príprave do školy ľahko všimnete, či náhodou niečo nechýba a čo treba do peračníka doplniť. Pevná väzba je zárukou dlhodobého užívania a ochrany pred poškodením. Viaceré poschodia, chlopne a vrecká zasa umožnia vmestiť do peračníka všetko potrebné.

Mäkký puzdrový peračník

Typ peračníka, ktorý je vhodný hlavne pre starších žiakov. Je šikovný vďaka svojej kompaktnosti a menším rozmerom, takže sa zmestí hocikam. Rovnako pohodlne je ho možné odniesť len v ruke, pokiaľ je to potrebné. Na rozdiel od klasických pevných peračníkov, tento typ peračníka neponúka prehľadné priečinky a oddelenia, preto by pre mladších žiakov pôsobil skôr chaoticky, pokiaľ by v ňom niečo našli.

Pevný box

Často používaný peračník predovšetkým v zahraničí, ktorý dokonale chráni perá a ceruzky. Nevýhodou je vyššia hmotnosť peračníka a možnosť prasknutia pri vyššom zaťažení.

Čo všetko by nemalo chýbať v peračníku vášho žiaka?


Obsah peračníka sa odlišuje hlavne vekom žiakov. Mladší žiaci potrebujú a využívajú na vyučovaní iné pomôcky ako tí starší, a preto by ste sa tým mali riadiť i pri napĺňaní peračníka. Niekedy môže byť výhodou, že dostanete kúpiť peračníky, ktoré sú už naplnené a obsahujú väčšinu tých pomôcok, ktoré bude vaše dieťa v škole potrebovať. To čo vám nevyhovuje alebo chýba môžete jednoducho vymeniť či dokúpiť. Základné vybavenie býva ale v peračníkoch zachované. Ak vám ale nevyhovuje vybavenie v peračníkoch a chcete pre svoje dieťa niečo špeciálne, môžete kúpiť samotný peračník, do ktorého nakúpite všetko potrebné podľa vašich predstáv a samozrejme predstáv vášho žiaka. 

Peračník pre prvákov by mal nepochybne obsahovať  kvalitné pero, najlepšie ergonomické, aby sa v malej rúčke pohodlne držalo. Už nie je pravda, že deti musia prvé písmenká písať výlučne atramentovým perom, preto môžete vybrať perá, ktoré nielenže nespôsobujú neporiadok pri neopatrnom manipulovaní, ale sú na prvé pokusy o písanie aj prispôsobené. Mnohé perá určené pre prvákov majú tvrdú irídiovú špičku, aby zvládli aj väčší tlak, ktorý je pri prvom písaní častý. Samozrejmosťou by mali byť náhradné perá či náhradné náplne, ktoré by mali byť v prípade potreby vždy po ruke. 


školský peračník Topgal CHI 909 D - Blue
10,40 €
Jednoposchodový školský peračník je vybavený osemnástimi klasickými gumovými uškami na farbičky a fixky, štyrmi širšími uškami na...
Viac informácií Do obchodu Topgal.sk

Ceruzky tiež patria k povinnej výbave. Do menších rúk sa skôr hodia trojhranné ceruzky, ktoré sú lepšie na držanie. V peračníku by tiež mali byť minimálne dve. Ani bez farbičiek  sa mladší žiaci nezaobídu. Vhodná je sada 12 farieb. U starších žiakov klasické farbičky nahrádzajú skôr fixky.  Aj guma a strúhadlo sú nepostrádateľnými pomocníkmi každého žiaka bez rozdielu veku, preto by určite v peračníku nemali chýbať.
Starší žiaci budú na vyučovaná určite potrebovať aj pravítko, pravítko s ryskou, nožnice, uhlomer a kružidlo. Čo sa kružidiel týka, treba myslieť na to, že kvalitnejšie  a presnejšie kružidlá sú celokovové. Tie už ale dnes nie sú v obchodoch často ponúkané, preto dajte prednosť aspoň kružidlám s kovovými ramenami a plastovým vrchom. Vydržia určite dlhšie ako tie, ktoré sú celé z plastu. Deťom v rukách lepšie sedia tenšie držadlá kružidiel, s ktorými sa im aj lepšie pracuje.
 
Čo potrebuje prvák v peračníku?
 • Pero
 • Handrička na utieranie pera
 • Ceruzky
 • Guma
 • Strúhadlo
 • Pravítko
 • Nožnice

Široký výber pre každého


Či už máte doma nedočkavého prváka alebo staršieho žiaka, určite by ste pri výbere peračníka mali nechať prejaviť aj ich názor. V súčasnosti máte obrovský výber peračníkov rôznych značiek a s rôznymi motívmi, ktoré deti milujú. Či už vyberáte peračník pre dievčatá alebo pre chlapcov, máte z čoho vyberať. Spomedzi značiek si môžete vybrať napríklad peračník Topgal alebo peračník Herlitz. Dievčatá určite uprednostnia peračník frozen a pre chlapcov je zase ako stvorený peracnik lego. Výber je len na vás a vašich deťoch.
 
Tipy od vás:
 • Neinvestujte zbytočne do peračníka veľa peňazí. Ani ten najdrahší peračník so super potlačou nevydrží vášmu prvákovi viac rokov. Ak by aj vydržal, nebude sa mu už páčiť.
 • Vyberajte peračník spolu s vašim žiačikom.
 • Uprednostnite peračník so zaoblenými rohmi. Dlhšie vydrží.
 • Pri kúpe peračníka rátajte s tým, že vaše dieťa môže peračník stratiť.
 • Nezabudnite peračník podpísať. V triede môže mať viac žiakov rovnaký peračník.