Už sme vám odhalili aké školské potreby by mal obsahovať peračník prváka, ako však postupovať pri peračníku žiakov navštevujúcich vyšší ročník základnej školy? Prezradíme vám, čo by ste v tejto chvíli mali do peračníka doplniť.

Bez čoho sa správny peračník nezaobíde?


Zatiaľčo pre žiakov prvého ročníka je najvhodnejšou voľbou prakticky zorganizovaný pevný jedno, dvoj alebo trojposchodový peračník, v prípade starších žiakov je už možné siahnuť aj po užitočných púzdrach na perá.

Ich výhodou je, že v školskej taške nezaberajú veľa miesta, vďaka minimálnej hmotnosti v prázdnom stave ich žiak na váhe tašky prakticky ani nepocíti a dajú sa bez problémov a komfortne odniesť aj v ruke. V tejto kategórií rozoznávame jednokomorové púzdra, viacúčelové peračníky aj púzdrá s trojicou zipsov.


 
Farebne a vzorovo výrazné púzdra nájdete v ponuke značiek Topgal, Nikidom, Easy alebo Pixie Crew, zatiaľčo cenovo sa pohybujú v rozpätí od troch do 15 eur.
 
Kým peračníkom prvákov dominujú ceruzky, v druhom aj vyšších ročníkoch je prikladaná hlavná pozornosť už peru. Vo väčšine škôl sú preferované klasické atramentové plniace perá ponúkané v súčasnosti napríklad značkou Stabilo či Tornado. Inde sa dáva prednosť perám na bombičky, naopak gumovateľné perá sú skôr výnimkou a prepisovačky sa v nižších ročníkoch používajú zatiaľ len minimálne.

Popri pere s modrou náplňou už v peračníkoch starších školákov nachádzame tiež farebné perá, ktorých náplň je čierna, zelená a červená. Túto funkciu môže plniť buď jedno všestrannejšie pero s obmeniteľnou náplňou alebo má žiak každé pero v odlišnom farebnom prevedení zvlášť.
 
Pomocou týchto pier sa dajú zvýrazňovať alebo podčiarkovať dôležité informácie v učebnici či opravovať chyby. Perá možno v prípade potreby doplniť o handričku, zmizík, gumovacie pero a od začiatku druhého stupňa aj gélové pero.Hoci ceruzky už vo vyšších ročníkoch nepatria k hlavným protagonistom peračníkov, naďalej im treba prikladať náležitú pozornosť. Štandardom sú trojhranné grafitové ceruzky, z ktorých dve sú mäkšie, zatiaľčo tretia je tvrdšia. Neoddeliteľným spoločníkom ceruziek je guma, či už biela alebo farebná a strúhadlo.

Nemenej dôležitým prvkom peračníka sú farebné ceruzky či farbičky, pri ktorých sa možno držať 12 hlavných farebných odtieňov alebo dať vášmu potomkovi možnosť prejaviť vlastnú kreativitu pomocou širšieho farebného spektra. Starší žiaci už zároveň bežne používajú aj voskovky a častejšie tiež siahajú po fixkách. Školáci navštevujúci štvrtý až piaty ročník začínajú už pracovať aj s praktickými zvýrazňovačmi.Pokiaľ váš školák vlastní poschodový peračník, ktorý mu dáva k dispozícii väčšie množstvo úložného priestoru, môžete do neho v prípade záujmu doplniť lepidlo vo forme vysúvacej lepiacej tyčinky alebo nožnice. Vhodnejšie sú však modely s oblými než špicatými koncami, aby si s nimi náhodou dieťa neublížilo. Výhodou poschodových peračníkov je všeobecne fakt, že jednotlivé písacie potreby možno rozdeliť do rôznych poschodí na základe ich veľkosti, účelu alebo funkcie.

KARTON PP - Peračník 3-poschodový, prázdny OXY Floral
9,45 €
Trojposchodový peračník OXY Floral, vhodný pre všetkých školákov. Puzdro má tri priehradky na zips pre uloženie všetkých potrebných...
Viac informácií Do obchodu Market24.sk

Rysovanie pre mladších aj starších žiakov


Najvýraznejší rozdiel v peračníkoch pre prvý a vyššie ročníky spočíva predovšetkým v rysovacích pomôckach. Kým prvákom viac ako malé pravítko netreba, v nasledujúcich ročníkoch pribúda nutnosť trojuholníkového pravítka s ryskou a kružidla. To by malo byť v ideálnom prípade kovové, nakoľko je rysovanie s ním precíznejšie a zároveň vám takéto kružilo dlhšie vydrží. Kružidlám, ktoré sú takmer celé z plastu sa radšej vyhnite.


Školáci už v tomto momente bežne potrebujú aj dlhé pravítko s dĺžkou 30 centimetrov, ktoré sa však do peračníka samozrejme nezmestí a preto ho možno bezpečne nosiť napríklad v doske na zošity. Čo si naopak žiaci môžu pohodlne do väčšiny peračníkov uložiť je uhlomer, ktorý ocenia nielen na hodinách geometrie a matematiky. Nezabudnite, že od tretieho ročníka vyššie nahrádza v rámci týchto predmetov ceruzku bežne pentelka, ktorá by teda tiež mala mať svoje pevné miesto v peračníku žiaka vyššieho ročníka.
 
Čo nesmie chýbať v peračníku/púzdre žiaka
  • Farebné perá
  • Pentelka
  • Trojuholníkové pravítko
  • Uhlomer
  • Kružidlo