Ak máte v rodine budúceho prváka, je dôležité začať vaše dieťa postupne pripravovať na novú etapu v jeho živote. S blížiacim sa začiatkom nového školského roka zároveň vyvstáva potreba nákupu školských pomôcok do prvého ročníka. Poradíme vám, na čo by ste v tomto procese nemali zabudnúť a čo všetko bude váš žiačik potrebovať.
Dočítate sa v článku
 • Finančný príspevok štátu pre rodičov prváka
 • Obľúbené typy školských tašiek pre prváka
 • Čo musí obsahovať peračník
 • Zoznam vecí na výtvarnú a telesnú výchovu

Na čo treba pri kúpe pomôcok myslieť


Vo väčšine základných škôl obdržíte zoznam školských potrieb v momente zápisu do prvého ročníka, teda s dostatočným predstihom k tomu, aby ste zvládli zakúpiť jednotlivé položky na zozname. Papiernictvá zamerané na školské pomôcky sú na toto obdobie poctivo pripravené a tak by ste v nich mali nájsť všetko, čo bude váš budúci prváčik potrebovať.
 
Platí, že nákup pomôcok by ste si nemali nechávať na poslednú chvíľu, keďže vám môže nejaký čas trvať, kým sa vám podarí jednotlivé položky nájsť a celý zoznam skompletizovať. Na druhej strane je vhodné počkať na oficiálny zoznam od konkrétnej školy, ktorú bude váš syn alebo dcéra navštevovať.Jednotlivé zoznamy sa totiž môžu medzi školami líšiť a môže sa tak ľahko stať, že vyberiete veci, ktoré napokon žiak nebude potrebovať a naopak vám budú chýbať iné predmety, ktoré bude treba zakúpiť dodatočne.

Práve perá zároveň patria do malej skupiny pomôcok, ktoré možno kúpiť aj neskôr, keďže prváci sa najprv učia písať s ceruzkou a perá začínajú používať približne až po dvoch, troch mesiacoch.

Postup školy a príspevok na školské potreby


Majte tiež na pamäti, že samotná škola tiež zabezpečuje časť potrieb, s čím sa spája presne určený poplatok. Do tejto kategórie štandardne spadajú zošity respektíve písanky s predtlačou.Niekedy sa rodičia môžu dohodnúť na zakúpení väčšiny potrieb školou alebo vyučujúcim, čo môže byť v niektorých prípadoch cenovo výhodnejšie a kedy vám už v podstate postačí len dieťaťu zaobstarať školskú tašku, peračník, úbor na telesnú výchovu, prezúvky a hygienické potreby.      

Novinkou tohto školského roka je pre rodičov prvákov zvýšenie prídavku na dieťa vstupujúce do prvého ročníka základnej školy. Tento prídavok bude jednorázovo navýšený o sumu 100 eur, ktorú rodičia obdržia v priebehu októbra od ich príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny automatickým spôsobom spolu s klasickým prídavkom za mesiac september. Hlavným účelom prídavku je primárne zakúpenie pomôcok, ktoré budú pre dieťa prvýkrát nastupujúce do základnej školy nutnosťou.

Základ školskej výbavy


Pravdepodobne najdôležitejšou školskou potrebou nielen pre prvákov je školská taška, keďže práve v nej je väčšina denne používaných pomôcok uložená.

Pri voľbe tašky je potrebné brať ohľad na mnohé kritériá, akými sú jej materiál, hmotnosť, veľkosť, cena či dizajn. Ideálna taška by mala byť stabilná, odolná, ergonomicky tvarovaná, vybavená reflexnými prvkami a samozrejme vzorom, ktorý sa páči vášmu potomkovi.Zatiaľ čo pri kúpe ceruziek či výkresov tak s vami váš synček alebo dcérka nemusia byť prítomní, v momente voľby školskej tašky by pri vás nemali chýbať. Týmto spôsobom si zaručíte nielen spokojnosť dieťaťa s výberom tašky, ale zároveň si ju môže aj vyskúšať a uistiť sa, že mu taška nie je priveľká alebo mu príliš nezaťažuje chrbát.
 
Najobľúbenejšie značky školských tašiek 


Vo väčšine prípadov sú školské tašky pre prvákov spestrené farebnými vzormi, ktoré si hneď získajú detskú pozornosť, či už ide o geometrické, zvieracie, športové alebo filmové motívy. Ich cena je veľmi variabilná a štandardne pohybuje sa v rozpätí od 20 do 90 eur.
-40%
citrouille et compagnie
40 € 24 €

Mnohí rodičia prvákov dávajú prednosť tradičnému tvaru školských aktoviek, bežne sa však stretávame v prvej triede aj so školskými batohmi či taškami na kolieskach. K popredným výrobcom klasických školských tašiek možno zaradiť značky Topgal a Herlitz, zatiaľčo v kategórii tašiek na kolieskach vedú Nikidom, Tann´s alebo Rip Curl.

Písacie potreby po ruke


Druhým základným prvkom v rámci školských potrieb je pre každého prváka peračník, v ktorom sú prakticky a pohromade uložené jednotlivé písacie potreby, ktoré bude na vyučovaní potrebovať.

Ideálny peračník pre prváka má pevnú väzbu a prehľadné rozloženie, v ktorom začínajúci žiak jednoducho a rýchlo nájde to, čo práve hľadá. Vďaka svojej stabilite peračník odolá aj opakovaným pádom a jeho obsah sa len tak ľahko nepoškodí. Púzdra naopak nie sú pre prvákov najvhodnejšou voľbou, nakoľko sa v nich ťažšie orientuje, čo môže byť pre malého školáka mätúce.

Školský peračník Topgal PENN 19009 G
10,40 €
Jednokomorové školské puzdro je vybavené osemnástimi klasickými gumovými úchytmi na farbičky a fixky, štyrmi širšími úchytmi na...
Viac informácií Do obchodu Topgal.sk
 

Peračník

Výhody

 • Praktickosť
 • Prehľadnosť
 • Pevná väzba
 • Odolnosť

Nevýhody

 • Väčší rozmer
 • Váha

Hoci nájdete aj peračníky za pár centov, všeobecne sa cena najjednoduchších modelov začína na hranici dvoch eur. Môžete si zvoliť jedno, dvoj alebo trojposchodové peračníky v hodnote od 7 do 12 eur ponúkané napríklad značkami Topgal, Paso či Belmil alebo vysoko kvalitné dvoj či trojposchodové peračníky značky Milan v cene 20 až 30 eur.

Púzdro

Výhody

 • Skladnosť
 • Cena

Nevýhody

 • Obsah sa môže ľahko poškodiť
 • Neprehľadnosť

Platí, že najlacnejšie peračníky sú dodávané prázdne, zatiaľčo drahšie verzie sú naplnené vybavením zahŕňajúcim ceruzky, pastelky alebo fixky, strúhadlo, gumu a malé pravítko. Jednotlivé peračníky sú dostupné vo veľkom množstve rozličných dizajnov, farieb a motívov.

Písacie potreby v peračníku


Čo sa týka písacích potrieb, začiatkom prvého ročníka bude žiačik používať hlavne ceruzky, s ktorými sa naučí písať jednotlivé písmenká. Dobrým nápadom je voliť trojhranné ceruzky s ergonomickým tvarom, ktoré sa deťom ľahšie chytajú do ruky a lepšie sa v nej tiež udržia. V peračníku by sa mali nachádzať v tom istom čase minimálne dve ceruzky pre prípad, že sa niektorá z nich počas používania zlomí, pričom preferované sú ceruzky č. 1. a 2.Verným spoločníkom ceruziek je guma, pri ktorej je najlepšie spoľahnúť sa na klasickú bielu gumu, ktorá po sebe zanecháva menej stôp než jej farebná alternatíva. Počas používania ceruziek sa nemožno zaobísť ani bez strúhadla, ktoré odporúčame zvoliť v spojení s uzatvoreným zásobníkom, vďaka ktorému nie je potrebné strúhať priamo nad košom s odpadkami alebo zašpiniť zvyškami zo strúhania celú lavicu.
 
Obsah peračníka
 • 3x ceruza s ergonomickým tvarom
 • 1x guma
 • 1x strúhadlo
 • 1x sada farbičiek
 • 1-2x pero
 • 1x malé pravítko
 • 1x nožnice s oblými hranami 

 Svoje pevné miesto majú medzi písacími potrebami aj farbičky respektíve farebné ceruzky. S fixkami a je vhodnejšie počkať do vyššieho ročníka, prvák ich zatiaľ nevyužije. V prvom ročníku úplne postačí mať v peračníku farbičky 12 najpoužívanejších farieb, medzi ktorými je zastúpená červená, modrá, žltá, zelená, čierna, hnedá, fialová, ružová, oranžová a biela.

K týmto základným písacím potrebám by malo postupom času do peračníka prváka pribudnúť pero, pri ktorého výbere možno postupovať podľa rád vyučujúceho alebo zvoliť spomedzi viacerých vyskúšaných modelov taký druh pera, ktorý vášmu potomkovi vyhovuje najviac. 

Čo budú prváci potrebovať na hodinách výtvarnej a telesnej výchovy?


Výtvarná výchova dáva žiakom možnosť umelecky sa prejaviť a zároveň rozvíjať vlastnú tvorivosť a fantáziu. K tomu je však nevyhnutné správne vybavenie, ktoré môže byť súčasťou pevnej krabice pokojne aj od topánok, kufríka s výtvarnými pomôckami alebo vrecka z umývateľného materiálu.

Základom je 20 malých a 20 veľkých výkresov respektíve výkresov veľkosti A3 a A4. Nasledujú aspoň dva štetce rôznej hrúbky, vodové farby, voskové farbičky, plastelína, sada farebného papiera, náčrtník, nožnice a lepidlo na papier.

Myslieť treba aj na čistotu a preto nezabudnite na výtvarnú výchovu zabezpečiť tiež igelitový obrus, handričku na štetce, nádobu na vodu a prípadne zásteru alebo staršie oblečenie, pri ktorom nebude prekážať, ak sa počas maľovania zašpiní.Jednotlivé potreby pre telesnú výchovu môžu byť uložené v praktickom vrecúšku, ktoré by malo byť podobne ako väčšina prvákových školských potrieb doplnené o menovku alebo naň meno vášho potomka všijete či napíšete. Miesto by si vo vrecku mala nájsť tepláková súprava zložená z pohodlných teplákov, trička s krátkym rukávom a mikiny, ako aj tenisky, cvičky alebo botasky, pri ktorých sa uistite, že majú bielu podrážku. Eventuálne možno pridať tiež náhradné ponožky či tričko s dlhým rukávom pre prípad chladnejšieho počasia.
 

Potreby, na ktoré nemožno zabúdať


Pri téme zošitov je najvhodnejšie vychádzať priamo zo zoznamu školských pomôcok konkrétnej školy. Tieto zoznamy štandardne zahŕňajú viaceré zošity rôznych veľkostí, vrátane čistých zošitov alebo zošitov so širšími či užšími riadkami. V každom prípade však budete potrebovať dosky na zošity a obaly, ktoré by mali byť z pevnejšieho a odolnejšieho materiálu. Pri obaloch pre prvákov je tiež praktickejšie siahnuť po priesvitných respektíve priehľadných obaloch, s ktorými sú zošity pre dieťa ľahšie identifikovateľné.

Ďalším zásadným bodom sú prezuvky vo forme tradičných papúč s pogumovanou podrážkou alebo pevných sandálov bezpečne uložených vo vreckách na prezuvky.

Tie sa oplatí voliť v umývateľnom prevedení, pričom ich cena predstavuje 5 až 10 eur. Prvá trieda sa nezaobíde ani bez hygienických potrieb v podobe vlastného uteráčika, mydla, toaletného papiera a papierových vreckoviek. V niektorých školách sa bežne používa aj podsedáčik.


Na záver môžete pre vášho budúceho prváčika zabezpečiť desiatový box a fľašu, v ktorom bude mať pohodlne a bezpečne uloženú svoju desiatu a nápoj. Cena týchto farebne praktických a dizajnovo atraktívnych školských potrieb sa začína na dvoch – troch eurách. V prípade záujmu máte v neposlednom rade pre školáka tiež k dispozícii peňaženky na uloženie vreckového, veselé dáždniky aj vzorované pršiplášte či pláštenky do mokrých dní.