Ak pripravujete detskú výbavičku, určite nezabudnite ani na miesto, kde budete dieťatko kúpať. Máte viac možností, z ktorých si môžete vybrať.

Či vám viac vyhovuje vanička alebo kýblik na kúpanie detí je len na vás, vašom vkuse či možnostiach. Ktorákoľvek z týchto volieb má svoje výhody i nevýhody.

Vanička na kúpanie a jej možnosti


Ak ste sa rozhodli, že vanička na kúpanie bude pre vás a vaše bábätko tou správnou voľbou, máte možnosť vybrať si z viacerých typov vaničiek. Ak máte dostatok priestoru, väčšia vanička bude pohodlnejšia tak pre dieťatko, ako aj pre vás kvôli manipulácii s ním.

Zo začiatku, keď je bábo maličké majú hlavne „prvorodičia“ strach o jeho bezpečnosť. Aj pre takéto prípady existujú jednoduché riešenia. Perfektná je vanička pre novorodenca s ergonomicky tvarovaným dnom. Tento typ vaničky poskytuje na jednej strane dostatočné pohodlie a istotu pre rodiča, ktorému sa vďaka vyvýšenej polohe dieťatka s ním lepšie manipuluje a rovnako dobre pôsobí aj na najmenšie deti, ktoré majú často strach z veľkých priestorov. Ak už bude dieťa väčšie, máte možnosť okúpať ho na druhej strane vaničky, kde už nie je tvarované dno.Čo sa týka bezpečnosti, výborná je aj detská vanička, ktorá má v sebe zabudované ležadlo alebo protišmykovú podložku. Výhodou je, že pri kúpaní dieťatka máte voľné ruky a nemusíte sa pritom báť o jeho bezpečnosť. Rovnako je možné tieto ležadlá či protišmykové podložky zakúpiť aj samostatne, a to v prípade, že máte obyčajnú detskú vaničku alebo sa rozhodnete kúpať svojho drobca vo veľkej vani.

Pokiaľ si vyberiete na kúpanie vaničku, je dobre popremýšľať, kde ju pri kúpaní umiestnite. Vložiť ju do veľkej vane nie je veľmi dobrý nápad, pretože sa musíte pri kúpaní nepohodlne predkloniť a nemáte na dieťatko veľmi dobrý dosah. Veľmi dobrou voľbou je preto napríklad vanička so stojanom alebo samostatný pult na kúpanie, kde je umiestnená samotná vanička i priestor na obliekanie či prebaľovanie. Ak máte dostatok priestoru, je skvelá voľba.

Aj problém s malým priestorom sa dá ľahko vyriešiť


Pre tých, ktorí sa rozhodnú pre vaničku na kúpanie, ale majú problém s obmedzeným priestorom v dome či byte, je riešením skladacia alebo nafukovacia vanička, ktorá sa po použití dá jednoducho odložiť a nezaberá veľa miesta. Treba myslieť na to, že k nafukovacej vaničke budete potrebovať aj pumpu, ktorú bude potrebné mať stále po ruke. Oba tieto varianty sú ale  vďaka svojej skladnosti vhodné aj na cestovanie.

Pre tých, ktorí sa rozhodnú kúpať svoje dieťa v sprchovacom kúte sú určené praktické sedadlá. Tieto sú ale vhodné pre deti, ktoré už vedia samy sedieť.

Nafukovaciu, skladaciu vaničku využijú a ocenia vaše deti určite i v lete, pretože sa v nich môžu čľapotať i vonku počas teplých dní.

Aj vedierko na kúpanie má svoje čaro


Ak vám z hociakých dôvodov nevyhovuje na kúpanie detí vanička, vybrať si môžete kýblik na kúpanie, ktorý sa do povedomia a obľuby rodičov dostáva čoraz viac. Hlavným dôvodom je, že vedierka na kúpanie sú menšie ako vaničky, takže s ich skladovaním nie je žiaden problém. Ďalšou výhodou je, že kúpanie vo vedierku deti väčšinou znášajú lepšie ako vo vaničke.Niektoré bábätká majú totiž strach z veľkých priestorov, v ktorých sa cítia stratené. Kúpanie vo vedierku bábätku pripomína pobyt v brušku mamy a dostatočné množstvo príjemnej vody ho často až ukolíše do spánku. Nevýhodou vedierka je, že je možné ho používať často len do veku 6 mesiacov. Potom je už dieťatko príliš veľké a príliš pohyblivé, aby sa s ním dalo pohodlne manipulovať v obmedzenom priestore.

Na čo by ste mali myslieť pri kúpe?


Pred tým, ako sa vyberiete na nákupy, je dobré vziať do úvahy niekoľko vecí, ktoré vám vaše rozhodovanie môžu uľahčiť. V prvom rade si zvážte, ako dlho chcete vedierko či vaničku používať. Vedierko je vhodné na kúpanie do 6 mesiacov, vanička na kúpanie pre deti je použiteľná do jedného roka. Skladacie, nafukovacie či sedacie vaničky využijete i dlhšie a aj na iné účely, ako len na večerné kúpanie. Taktiež si treba zvážiť aj priestorové a skladovacie možnosti. Pokiaľ nemáte doma dostatok priestoru, zvoľte si radšej vedierko alebo niektorý z variantov skladacích či nafukovacích vaničiek.

Doplnky, ktoré vám uľahčia život


Spolu s vaničkami často dostanete kúpiť i rôzne príslušenstvo, ktoré je buď už ich súčasťou, alebo máte možnosť ho dokúpiť. Medzi najčastejšie používané pomôcky patria už spomenuté kúpacie lehátka a protišmykové podložky, ktoré vám uľahčia najmä kúpanie najmenších detí. Ďalšou výbornou pomôckou je teplomer na meranie teploty vody. Tento môže byť už priamo zabudovaný vo vaničke, alebo si ho môžete zadovážiť samostatne. Ak nechcete v rámci kúpania denne nosiť vaničku plnú vody, sú veľmi praktické vaničky, ku ktorým dostanete i hadicu, pomocou ktorej vodu pohodlne vypustíte.
tega baby
18,89 €
shnuggle
29,90 €