O detských chodítkach sa toho veľa narozprávalo i napísalo. Veľa odborníkov sa vyjadrilo proti ich používaniu. Tvrdia totiž, že detské chodítka sú pre deti viac škodlivé ako osožné.

Pravda bude niekde uprostred. Ak vyberiete kvalitné detské chodítko, budete ho používať rozumne a nie skôr ako je na to dieťa pripravené, dieťatku by nemalo nijako ublížiť. Ako si teda vybrať to správne?

Kedy je tá správna doba na detské chodítko?


Detské chodítko je pomôcka, ktorá je určená pre deti, ktoré sa samy začínajú stavať na vlastné nohy. Toto obdobie nastáva u každého dieťaťa rôzne, je teda veľmi individuálne, v ako veku je vhodné začať chodítka používať. Spravidla je to ale okolo 8 mesiaca, kedy sa dieťa vie samo posadiť a pomaly sa skúša i postaviť. V takomto prípade si rodičia môžu byť istí tým, že kostra a svaly dieťatka sú natoľko pevné a pripravené na to, aby už dokázali udržať vlastnú váhu vo vzpriamenej polohe. 

Keď sa teda rozhodnete, že pre svojho drobca detské chodítko zaobstaráte a premýšľate, kedy do chodítka, práve v tomto období je na to vhodná doba. Dieťa ešte síce nevie samo chodiť, no udrží už svoju vlastnú váhu, preto je pre neho chodítko pomôckou, ktorá mu umožní pohybovať sa.  Tak ako vo všetkom, aj tu samozrejme platí „všetko s mierou“, preto ani chodítko pre deti nie je vhodné na to, aby ste doň dieťa odložili a ono v ňom bolo dlhú dobu.

Typy chodítok


Na trhu nájdete množstvo chodítok pre deti, z ktorých si často ani neviete vybrať. Existujú ale dva základné typy chodítok a je na každom rodičovi, aby sa rozhodol, aké chodítko kúpiť.

Klasické chodítko

Klasické chodítko nazývané aj „pavúk či bežka“ je známejší typ chodítka, do ktorého sa dávajú deti, ktoré ešte nevedia samy chodiť. Pokiaľ sa dieťa samo vie postaviť a sadnúť si, je možné ho umiestniť do klasického chodítka. Spočiatku v ňom sedí a odráža sa, no postupne sa vie pohybovať pomalým kráčaním.

Aktívne chodítko

Chodítko na tlačenie alebo aktívne chodítko je typ chodítka, ktoré je určené pre deti, ktoré už začínajú chodiť samy. Dieťa v ňom nesedí, ale v stoji ho tlačí pred sebou, čo mu umožňuje mať potrebnú oporu a zdokonaľovať sa v chodení. Podľa odborníkov je tento typ chodítka zdravší a vhodnejší ako klasický choďák pre deti.

Sú detské chodítka zdravé alebo nie?


Túto otázku si kladie nejeden rodič, ktorý uvažuje nad kúpou detského chodítka. Pravda je taká, že pokiaľ dieťa nevie samostatne sedieť alebo sa postaviť, nemalo by byť do chodítka umiestňované. Jeho kostra a svaly ešte totiž nie sú dostatočne pevné a pripravené. Ak využívate chodítka pre bábätká, ktoré sú ešte príliš malé, riskujete tým rôzne zdravotné komplikácie ako zakrivenie chrbtice, zaťažovanie kĺbov či nesprávne postavenie chodidiel a techniku chôdze.

Niektoré problémy sa nemusia ukázať hneď, ale aj v staršom veku. Preto je dôležité, aby ste dieťa do chodítka dali až vtedy, keď je na to skutočne pripravené. Čo sa týka bezpečnosti, dieťa je v chodítku rýchle a voľné, teda sa samo premiestni tam, kam chce. Je teda veľmi dôležité, mať ho neustále na očiach. Chodítko pre deti by ste teda určite nemali používať, ak chcete dieťa na istú dobu odložiť. Pokiaľ ho nebudete mať pod dozorom, nemôžete mať istotu, že je naozaj v bezpečí. Zvýšený pozor treba dať predovšetkým na schody, kde môže dieťa s chodítkom spadnúť. Ideálnym riešením je použiť nejaké formu zábrany na schody.
 
Bezpečnostné tipy:
  • Pozorne si preštudujte pokyny výrobcu.
  • Vždy pozorujte svoje dieťa v detskom chodítku. Dospelý by mal byť vždy na blízku, aby dieťaťu zabránil vstup do nebezpečných priestorov.
  • Uistite sa, že detské chodítko sa používa iba na rovných a bezpečných povrchoch, aby sa zabránilo pádu alebo prevráteniu. Zabráňte prístupu k schodom, kuchyni a krbom, aby ste predišli zraneniam z pádov, popáleninám, úrazom z elektrického prúdu alebo z ostrých predmetov. 
  • Na detské chodítko neumiestňujte žiadne predmety, ktoré by mohli spôsobiť prevrhnutie.
  • Nenechávajte dieťa v detskom chodníku naraz dlhšie ako 15 minút. Nadmerné používanie môže viesť k oneskoreniu vývoja.

Nákup detského chodítka


Ak ste sa rozhodli, že pre dieťa kúpite klasické chodítko, dbajte na to, aby boli u neho dodržané všetky bezpečnostné prvky ako kvalitné a ľahko udržiavateľné materiály, zabezpečenie chodítka proti prevráteniu, pohodlný poťah či vystuženie zadnej opierky chrbátika. Rovnako by malo byť samozrejmosťou nastavenie výšky chodítka podľa potrieb dieťaťa. Vybavenie, ktoré sa týka hračiek pre zabavenie dieťatka je len pridaná hodnota, ktorú si môžete vybrať podľa vlastného uváženia.

Čo sa týka značiek a vybavenia detských chodítok, máte možnosť vybrať si z obrovského množstva modelov. Siahnite po overených výrobcoch ako napríklad Chicco či Baby mix
bino
51,99 €