Váhate nad kúpou zavinovačky pre vaše bábätko? Chcete vedieť, v čom spočívajú jej pozitíva a aký na ňu majú názor ostatné mamičky?
 
Dočítate sa v článku
  • Prečo používať zavinovačku?
  • Ako zabaliť dieťa do zavinovačky.
  • Klasická zavinovačka alebo rýchlozavinovačka?
  • Užitočné tipy a upozornenia.

Prečo sa oplatí používať zavinovačku?


Praktická perinka, ktorá vaše bábätko udrží počas prvých mesiacov života v teplúčku a zároveň mu poskytne potrebnú oporu. Tak by sa dala v skratke popísať zavinovačka používaná v našich končinách už po celé generácie a obľúbená aj v súčasnosti. Dieťatko sa v nej cíti bezpečne, pretože mu pripomína istotu mamkinho bruška, ktoré ešte donedávno obývalo. Zavinovačku oceníte nielen pri spaní v postieľke, ale aj počas prechádzky s kočíkom počas chladnejších dní či výletu v autosedačke.Mnohým bábätkám zavinovačky doprajú pokojný spánok, keďže obmedzia prudké pohyby rúčiek, ktoré deťom môžu ublížiť alebo ich prebudiť. Náhle strhnutie horných končatín vyvolané zľaknutím sa či rýchlejším pohybom sa síce prejavuje viac u skôr narodených detí, do tretieho až štvrtého mesiaca sa však môže vyskytnúť u väčšiny bábätiek. Podľa niektorých názorov, zavinovačka znižuje tiež hrozbu syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, proti ktorej sa ako prevencia používajú bežne monitory dychu.

Vďaka zavinovačke sa dá rodičom jednoduchšie manipulovať s dieťatkom a predstaviť nového člena rodiny známym a priateľom na návšteve, keďže je menšie riziko, že by bábätku niekto v zavinovačke ublížil nesprávnym držaním. Zavinovačka dodáva väčšiu istotu a sebavedomie tiež mamičkám prvorodičkám a keď prvorodený potomok trochu podrastie, zavinovačka môže plniť funkciu deky, prikrývky či podložky alebo si ju jednoducho odložíte bokom do budúcnosti pre prípadného súrodenca ;)

Aký typ zavinovačky si vybrať?


Existujú rôzne druhy zavinovačiek, väčšina z nich sa však vyznačuje univerzálnou veľkosťou a poslúži tak pre dievčatko, ako aj pre chlapčeka. Niektoré modely sú určené špeciálne pre letnú sezónu, kým iné sú vyrábané z hrubšej látky a padnú tak vhod najmä v čase zimných mesiacov. Dostupné sú zavinovačky s výplňou alebo bez nej, pričom výplň sa dá v prípade záujmu dokúpiť neskôr aj dodatočne. Iné spevňujú vašej ratolesti chrbátik vďaka kokosovej výstuži, s ktorou ho zároveň ľahšie uložíte na spánok, či už v postieľke alebo v kočíku.

Dlhodobej obľube sa tešia klasické zavinovačky na viazanie, tradične ponúkané s trojicou šnúrok a vnútornou vložkou, ktorú možno obmieňať podľa potreby či teploty. Bábätko je v nej pevne zavinuté, súčasne má však dostatok pohodlia. Zavinovačku je nutné správne zaväzovať, to sa však dá naučiť ľahko a rýchlo.

Návod ako zabaliť dieťa do zavinovačky


Video

 


Moderná doba nám okrem toho ponúka rýchlozavinovačku so suchým zipsom, ktorú si môžete zaobstarať v tenšej alebo hrubšej verzii a rovnako si možno zvoliť model so spevneným chrbátikom, určený hlavne novorodencovi. So zipsom je potrebné narábať opatrne, aby ste jeho odopínaním bábätko neprebudili alebo nepoškriabali a dajte si tiež pozor nato, aby sa vám do zipsu nezachytili vlasy, ktoré z neho nie je ľahké odstrániť.

Zadovážiť si môžete taktiež zavinovačku pre špeciálne príležitosti, či už máme na mysli krst alebo iné významné udalosti rodinného života. Podobná zavinovačka je elegantná, pôsobí slávnostne a je zdobená čipkou alebo saténom. Ochráni novorodenca pred nachladnutím z vonkajšieho prostredia a lepšie ho počas krstu udržíte. Súčasne však nie je až tak pohodlná, aby v nej dieťa spávilo alebo trávilo väčšinu svojho času.

V neposlednom rade máte na výber spací vak, v ktorom sa váš drobec vyspí do ružova a chladno mu v ňom tiež určite nebude. Pre zapínanie sú určené buď gombičky alebo bežný zips a niektoré modely dopĺňajú tiež dlhé rukávy, ktoré sa dajú často odopnúť. Využitie si nájdu počas letných i zimných dní a možno si zvoliť spomedzi pestrých farieb a vzorov.

Na čo si dať pri zavinovačke pozor?


Materiál, z ktorej je zavinovačka vyrobená, by mal byť pohodlný a hypoalergénny, teda zdravotne nezávadný. Je tiež vhodné, aby sa mohol sa prať v práčke a žehliť. Najčastejšie sa stretávame s mäkkučkou a priedušnou bavlnou, ktorá vyniká svojou savosťou a pevnosťou. Ak chcete, aby bábätko obklopovalo väčšie teplo, poslúži vám jemný flanel, príjemný na dotyk. V ponuke sú tiež zavinovačky s polyesterovými tkaninami, ktoré sa nekrčia a neprepúšťajú zvonku priveľa tepla ani svetla.  

Dieťatko by nemalo v zavinovačke tráviť celý deň, pre správny vývoj kĺbov potrebuje byť aj voľné a precvičovať si svoje končatiny. Mali by ste si odsledovať, ako vaše bábätko na zavinovačku reaguje, či si na ňu zvyká alebo je v nej nepokojné, lebo ho obmedzuje v pohybe. Rozhodne by ste ho nemali do používania zavinovačky nútiť, prípadne môžete vyskúšať iný model. Možno mu bude zavinovačka s výstužou vyhovať lepšie ako tá bez nej. Je na vás, či budete zavinovačku používať v momente dojčenia alebo nie. Kým niektorým mamičkám zavinovačka kŕmenie novorodeniatka uľahčuje, pre iné je s ňou menej komfortné a náročnejšie dostať zavinuté bábätko do vhodnej polohy.

Akú zavinovačku odporúčajú mamičky?


Praktické skúsenosti mamičiek sú (nielen) pri otázke zavinovačiek veľmi cenné. Zhodujú sa v tom, že pri narábaní s dieťatkom v zavinovačke sa cítia istejšie nielen ony, ale aj osoby na návšteve, berúce novorodenca do rúk. Praktické sú podľa mám hlavne pre deti narodené v zimných mesiacoch, nakoľko im poskytnú teplo a nie je potrebné ich priveľmi nahrubo obliekať. Naopak v lete odporúčajú používať zavinovačku z tenších a priedušnejších materiálov prípadne z nej drobca vybrať, ak vidíte, že mu je v nej horúco.

Niektoré detičky bez zavinovačky nedokážu zaspať a potrebujú pocit, že ich niečo drží respektíve objíma, inak ich pochytí neistota a spustia plač. Ďalšie môžu byť nervózne, ak sa nemôžu hýbať podľa ľubovôle. Mamičky odporúčajú po troch prvých mesiacoch života postupne dieťatko odúčať od používania zavinovačky, hoci spočiatku môže trvať, kým si zvykne spať v postieľke voľné.

Pre väčšinu matiek je zavinovačka neoceniteľná hlavne v čase spánku bábätka a návštev príbuzných. Mnohé ju používajú aj za účelom prechádzky v kočíku alebo v momente kojenia. Za najpraktickejšiu považujú rodičia klasickú zavinovačku na viazanie, svojich prívržencov však má aj rýchlozavinovačka. Aj po prvých mesiacoch života dieťatka navyše zavinovačku využívajú aj naďalej, či už vo forme deky, podložky na prebaľovanie alebo na hranie.