Monitor dychu je pomôckou, ktorá by nemala chýbať v žiadnej detskej výbave najnovšieho člena rodiny.

Preto si dnes predstavíme jeho fungovanie, výhody či typy a taktiež vám prezradíme, ako môžete monitor získať a popritom ušetriť.
 
Dočítate sa v článku
  • Čo je to syndróm náhleho úmrtia dojčiat - SIDS?
  • Aké bábätká su v najväčšom ohrození?
  • Aké sú najpopulárnejšie monitory dychu?
  • Čo robiť keď sa aktivuje monitor dychu?
  • Ktoré poisťovne vám požičajú monitor dychu?

S monitorom dychu proti SIDS


Na začiatok by sme si mali zodpovedať otázku, čo vlastne monitor dychu predstavuje a k čomu táto pomôcka slúži? Je príkladom prístroja, alebo ak chcete monitorovacieho zariadenia, ktoré sleduje dýchanie vášho bábätka, kým spinká. Ak by náhle prestalo dýchať alebo sa frekvencia jeho dýchania rapídne znížila, monitor spustí hlasný alarm. Ten k dieťatku privolá rodiča respektíve pracovníka novorodeneckého oddelenia, ktorý ho preberie z tuhého spánku alebo mu v prípade potreby poskytne prvú pomoc.

K zastaveniu dýchania môže dôjsť pod vplyvom nachladnutia, horúčky, ale aj Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, v skratke označovanému ako SIDS. V súčasnosti lekári presne nevedia, aké príčiny k syndrómu vedú a zatiaľ nie je ani známe, ako ho možno diagnostikovať alebo ako sa mu dá predchádzať. Vieme však, že najväčšou hrozbou je pre novorodencov a deti od dvoch do štyroch mesiacov. Riziko klesá po dosiahnutí prvých šiestich mesiacov života a po prekonaní jedného roka sú prípady syndrómu veľmi ojedinelé.

Bábätká v najväčšom ohrození


Štatisticky sa SIDS viac vyskytuje počas nočného spánku ako denného, postihuje častejšie chlapčekov ako dievčatká a možno sa s ním stretnúť menej u bábätiek cmúľajúcich cumlík. Aj v najvyspelejších štátoch sveta patrí k najčastejších príčinám úmrtia novorodencov a občas mu predchádzajú zdravotné ťažkosti spojené s dýchacím alebo tráviacim systémom bábätka, keďže jeho imunita je pod ich vplyvom oslabená.

Hoci Syndróm náhleho úmrtia dojčiat postihuje aj zdanlivo zdravé detičky, u niektorých je jeho hrozba vyššia ako u iných. Ide napríklad o bábätká, ktoré sa narodili predčasne alebo ich pôrodná hmotnosť nepresiahla dva a pol kilogramu. Do rizikovej skupiny spadajú tiež deti, ktorých matka počas tehotenstva fajčila či neviedla zdravý životný štýl. Svoju úlohu zohráva aj genetika, keďže SIDS sa mnohokrát preukazuje u detí, ktorých súrodenec tiež týmto syndrómom trpel.V neposlednom rade si treba dať pozor nato, ako dieťatko spinká. Malo by mať vlastnú postieľku v rodičovskej spálni a nespať s rodičmi v posteli plnej perín a vankúšov, kde navyše hrozí zaľahnutie. Musí ležať na rovnej ploche, kde nebude musieť dvíhať hlávku, čo by mohlo zablokovať jeho dýchacie cesty. Dôležitá je aj jeho poloha, bábätko by nemalo spávať na brušku ani na bboku, ale na chrbátiku a nemali by ho počas spánku obklopovať predmety, ktoré by mohli viesť k jeho uduseniu, čo môžu zapríčiniť napríklad aj hračky.

Dostupné typy monitorov dychu


Napriek tomu, že syndrómu SIDS sa nedá predchádzať s dokonalou istotou, môžete sa postarať aspoň o to, aby bolo u vás doma riziko jeho výskytu nižšie. Popri spomenutých opatreniach vám odporúčame zaobstarať si práve monitor dychu, ktorý bude počas spánku vaše bábätko pozorne sledovať, vďaka čomu budete aj vy spávať pokojnejšie, pretože viete, že váš potomok je pod nepretržitým dohľadom a v prípade potreby vás k nemu privolá alarm.

Existujú viaceré druhy monitorov dychu a hoci v zásade fungujú podobne, môžete si spomedzi nich vybrať taký, ktorý sa vám zdá najlepší alebo najviac spĺňa vaše potreby a predstavy. Rozoznávame kontaktný monitor dychu, nazývaný tiež štipcový monitor alebo monitor dychu na plienku, na ktorú sa pripevňuje prostredníctvom klipu.

Tento typ monitoru je v priamom kontakte s bábätkom, vďaka čomu má možnosť jeho dýchanie bezprostredne sledovať a vyhodnocovať. Zároveň sa však môže z plienky zošmyknúť, ak nie je správne pripevnený alebo ak sa dieťatko priveľmi hýbe, čo vedie k planému poplachu a zbytočnému vystrašeniu rodičov.    

Do ďalšej skupiny spadá bezkontaktný monitor dychu či postieľkový monitor tvorený senzorovou doskou respektíve snímacou podložkou, ktorá sa vkladá pod matrac, na ktorom bábätko spinká. Napriek tomu, že s ním nie je v priamom kontakte a teda mu ani nebráni v pohybe, je podložka veľmi citlivá a prepojená s pomocou spojovacieho kábla s riadiacou jednotkou analyzujúcou podnety, ktoré jej podložka posiela.

Je pravda, že aj tento monitor môže spustiť falošný alarm, ak sa z neho bábätko počas spánku posunie. Tomu ale jednoducho predídete použitím dvoch podložiek súčasne, ktoré poslúžia aj pre väčšie či staršie ratolesti, ktoré sa už viac hýbu. Skúsenosti používateľov s týmto monitorom dychu sú tak prevažne pozitívne.

Ktorý monitor dychu si zvolíte?


V dnešnej dobe sú aj na slovenskom trhu dostupné rôzne modely monitorov dychu, ktoré sa vyznačujú rozličnými charakteristikami a spomedzi ktorých vám priblížime tie najpoužívanejšie. Bezkontaktný monitor dychu Nanny je zárukou spoľahlivosti, vďaka čomu si získal obľubu v mnohých pôrodniciach a dojčenských ústavoch. Pozostáva zo senzorovej dosky a riadiacej jednotky, ktorej zelené svetielko udáva, že všetko je s dýchaním bábätka v poriadku. Ak sa jeho stav zmení a dieťatko nebude dýchať 20 sekúnd alebo bude dýchať menej často než osem krát za minútu, rozosvieti sa červená kontrolka a spustí alarm.


BABY Control Digital BC-200 s jednou senzorovou podložkou - monitor dychu
93 €
Počas prvého roka života môže u dieťaťa dôjsť k nepravidelnému dýchaniu alebo dokonca k zástave dychu. Tieto prejavy môžu byť...
Viac informácií Do obchodu Feedo.sk

Za klady monitoru Nanny možno označiť jednoduché ovládanie, hlasný alarm aj indikátor vybitia batérie. Pomôcka bola klinicky testovaná, je certifikovaná ako zdravotnícky prostriedok a jej cena sa pohybuje okolo 90 eur. Nevýhodou je, že monitor je dodávaný len s jednou podložkou, čo pri väčších alebo veľmi pohyblivých deťoch môže vyústiť do neopodstatnených alarmov.

Spokojných zákazníkov si neustále získava aj monitor dychu Babysense používaný vo veľkom v mnohých nemocniciach. Ide tiež o bezkontaktný prístroj, ktorý je nadmieru spoľahlivý a ovláda sa bez problémov. Moderná pomôcka je certifikovaná a produkuje ju izraelská spoločnosť Hisense, Ltd. Monitor spúšťa alarm po prerušení dýchania počas intervalu 20 sekúnd alebo ak jeho frekvencia klesne pod 10 nádychov za minútu.

BABYSENSE 1 PRO 1 kus
87,99 €
Babysense 1 Pro je bezdotykový monitor dychu vybavený jednou senzorovou podložkou a dizajnovo atraktívnou kontrolnou jednotkou so zvukovým a...
Viac informácií Do obchodu Drmax.sk

Veľkou výhodou Babysense je fakt, že vám ponúka dve podložky, vďaka čomu pokrýva v postieľke väčší priestor a tak znižuje riziko planého poplachu. Na druhej strane sa spája s mierne vyššou cenou. Spomedzi ďalších modelov možno spomenúť kanadskú značku Angelcare, ktorej niektoré produkty monitorujú dieťatko aj kamerou alebo ukazujú teplotu vzduchu v detskej izbe. Ak vás zaujal kontaktný monitor, skúste prestížnu značku Snuza, ktorá vám poslúži aj keď dieťatko spí mimo domova a svojej postieľky.

Postup pri pípaní monitoru dychu


Pokiaľ monitor dychu zachytí, že dieťatko prestalo dýchať alebo frekvencia jeho dýchania zásadne poklesla, spustí hlasný alarm, ktorého účelom je privolať pomoc. V prvom rade je potrebné zistiť, či sa poplach nespustil omylom a či teda bábätko skutočne nedýcha alebo sa len posunulo na podložke prípadne mu monitor spadol z plienky.

V niektorých prípadoch je alarm dostatočný k tomu, aby novorodenca prebudil z tuhého spánku, inokedy postačí, aby ste do neho jemne drgli a tak ho prebrali z hlbokého snívania či uložili ho na chrbátik, ak sa v spánku otočil na bruško.

Pokiaľ podobné opatrenia nepomôžu, je potrebné privolať okamžite záchranku a začať s podávaním prvej pomoci. Bábätko musí byť položené na rovnej ploche, kde mu nadvihnete bradu a pokúsite sa uvoľniť jeho dýchacie cesty. Nasleduje proces umelého dýchania, teda vdychovania vzduchu do nosa a úst dieťatka a popritom masírovania srdiečka.

Je dôležité, aby ste zbytočne nestrácali čas, konali rýchlo a snažili sa zachovať si chladnú hlavu. V takomto prípade oceníte, ak ste si predtým nacvičili podávanie prvej pomoci malým deťom, v ideálnom prípade vás správnu techniku naučí pediater, pokiaľ to nie je možné, naštudujte si aspoň tému na internete a pozrite si príslušné inštruktážne videá.

Zastavenie dýchania video

Ako si možno zaobstarať monitor dychu?


Ceny týchto prístrojov sa líšia v závislosti od ich typu, značky a funkcií, všeobecne sa ale pohybujú v rozpätí od 80 do 150 eur. Cena pre monitor dychu nepredstavuje teda práve najlacnejšiu položku, čo je dôvodom, prečo niektoré mamičky využívajú ten istý monitor pre všetky svoje deti alebo si ho požičajú od kamarátky a keď ho už nepotrebujú, tak ho posunú ďalej inej mamičke novorodenca.

Zapožičanie monitoru dychu je teda bežnou praktikou, ktorú podporuje aj fakt, že používaním sa prístroj prakticky neopotrebúva a je teda možné pracovať aj s použitým. Dajte si však pozor na tému garancie, nakoľko u prístrojov, ktoré ju presiahnu, sa zvyšuje hrozba falošných alarmov a ich spoľahlivosť môže klesnúť.

Pokiaľ vo svojom okolí nemáte nikoho, kto by monitor dychu vlastnil alebo bol ochotný vám ho požičať, dajú sa zakúpiť za zvýhodné ceny bazárových stránkach. Zakúpenie alebo zapožičanie tejto zdravotnej pomôcky sprístupňujú aj niektoré nemocnice, pôrodnice a zdravotné poisťovne.

A čo nato poisťovne? Union, Dôvera a Všeobecná zdravotná poisťovňa

Union

Zdravotná poisťovňa Union dáva svojim poistencom možnosť zapožičať si monitor dychu značky Nanny po dobu šiestich mesiacov. Táto služba je bezplatná, dieťatko však musí byť v poistovni poistené rovnako ako minimálne jeden z jeho rodičov respektíve zákonných zástupcov. Bábätko tiež musí spávať vo vlastnej postieľke, do ktorej pracovník poisťovne prístroj nainštaluje.

Pokiaľ máte o monitor dychu Union záujem, stačí, aby ste vyplnili žiadosť z internetu alebo v pobočke poisťovne a nechali žiadosť následne potvrdiť pediatrom. Posledným krokom je odoslanie vyplnenej, podpísanej a detským lekárom potvrdenej žiadosti v obálke označenej „Nanny“ na adresu poisťovne alebo jej osobné odovzdanie v Unione. Viac informácií vám prezradí webová stránka.

Dôvera

Vybavenie tejto pomôcky umožňuje tiež Dôvera zdravotná poisťovňa, pri ktorej sú podmienky aj postup podobný ako v prípade Unionu. Monitor dychu Dôvera je zapožičaný po predložení žiadosti schválenej pediatrom, nie vždy je však dostupný, nakoľko poisťovňa dáva k dispozícii len vlastné monitory. Viac detailov ponúka web stránka poisťovne Dôvera.
 

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Do tretice možno využiť monitor dychu Všeobecná zdravotná poisťovňa značky Babysense, ktorý môžete pre vaše bábätko poistené v tejto poistovni zakúpiť so zľavou v hodnote 20%, ako o tom informuje web stránka.

Slovo na záver


Pokiaľ vás téma monitorov dychu chytila za srdce, môžete podporiť prácu mimovládnej neziskovej organizácie menom Nadácia križovatka. Účelom jej projektu „Mamička, dýcham“ je vybavenie novorodeneckých a pôrodníckych oddelení slovenských nemocníc monitormi dychu značky Babysense a taktiež zriadenie výpožičných miest monitorov v nemocniciach. Bližšie informácie ponúka webová stránka nadácia križovatka.
babysense
108 €
babysense
93,50 €
hisense
94,89 €