Popri klasických batohoch a aktovkách dáva čoraz viac rodičov prednosť školským taškám na kolieskach. V čom spočívajú ich výhody a v akých prípadoch je ich používanie odporúčané? Čo by ste si pri voľbe vhodnej tašky na kolieskach mali všímať?
 
O čom sa dočítate v článku?
 • Výhody tašiek na kolieskach
 • Kedy a prečo zvoliť tašku na kolieskach
 • Najobľubenejšie značky a modely


Čo je pre tašky s kolieskami charakteristické?


Ako už názov tohto typu školskej tašky naznačuje, jej hlavným znakom sú pogumované kolieska, ktoré môžu byť pripojené ku klasickej aktovke alebo k modernému batohu či taške so štýlovým vzorom.
 
Pohyb tašky zabezpečuje
 • Teleskopická rúčka
 • Ergonomická rukoväť
 • Vysúvacie madlo

Pomocou týchto komponentov môže dieťa svoju tašku ťahať či tlačiť pred sebou podobne ako hračku, ktorú používalo v mladšom veku. Rukoväť sa dá nastaviť do rôznej výšky podľa potreby a tašku teda nemusíte meniť, ani keď vám dieťa náhle z roka na rok značne vyrastie.

Zároveň však pri väčšine tašiek tohto typu nájdete taktiež ramenné popruhy, ktoré sú na prvý pohľad skryté a s ktorými sa dá taška v prípade záujmu niesť sporadicky aj na chrbte. Kolieska sú v tomto momente strategicky ukryté, aby sa nedotýkali chrbta a nezašpinili oblečenie vášho dieťaťa, zatiaľčo chrbtová časť tašky je mäkká, polstrovaná a pohodlná na nosenie.

Pri týchto taškách bežne nachádzame reflexné popruhy a iné bezpečnostné prvky, pomocou ktorých je váš školák lepšie chránený aj v čase zníženej viditeľnosti a nepriaznivého počasia.

Obsah tašky zas pred dažďom efektívne ochráni nepremokavá pláštenka, ktorú si možno dokúpiť k taške na kolieskach vo forme príslušenstva a ktorá sa dá nosiť denne v taške bez toho, že by zaberala priveľa miesta.

S akými výhodami sa tašky na kolieskach spájajú?


Jednou z prvoradých výhod tašiek na kolieskach je fakt, že nezaťažujú detský chrbát, ktorému môžu klasické školské tašky pri väčšej hmotnosti privodiť nepríjemnú bolesť a rôzne zdravotné ťažkosti, ako napríklad skoliózu. Z tohto hľadiska  sú školské tašky na kolieskach vhodnou voľbou, vďaka ktorej je možné podobným zdravotným problémom efektívne predchádzať.

Obzvlášť pri ťažšej taške je jednoduchšie ju ťahať alebo tlačiť než niesť na chrbte. Rozdiel uvidíte hlavne počas teplejších dní začiatkom alebo koncom školského roka, kedy sa dieťa pri nosení veľkej záťaže značne spotí. Pre tašky s kolieskami však výrazné horúčavy nepredstavujú žiadny problém.Kolieska umiestnené po bokoch tašiek sú spolu s pevným dnom zárukou stability, pod vplyvom ktorej sa tašky nenakláňajú do strán a pri položení na zem nepadajú. Na rozdiel od iných typov tašiek sa tak nemusíte obávať, že pravidelné pády postupne poškodia obsah aj exteriér tašky vášho potomka.

Taška môže stáť sama od seba aj s pomocou stabilizačnej pätky alebo nožičiek a to bez ohľadu nato, kam ju váš potomok položí. Týmto spôsobom sa taška taktiež menej špiní a nevyžaduje si tak časté čistenie ako iné alternatívy.

Pokiaľ s rodinou pravidelne a s obľubou cestujete, určite oceníte taktiež fakt, že vzhľadom na svoju formu a rozmery môže taška na kolieskach súčasne slúžiť aj ako príručná batožina do lietadla. Vaše dieťa si navyše môže tašku týmto spôsobom viac obľúbiť, keďže si ju bude spájať nielen s chodením do školy, ale aj so zážitkami z dovolenky.
 

Výhody a nevýhody tašiek na kolieskach

 

Výhody

 • Menšia záťaž na chrbát dieťaťa
 • Vyššia odolnosť
 • Využitie aj ako príručná batožina do lietadla

Nevýhody

 • Vyššia cena
 • Manipulácia v zlom počasí

Majú školské tašky na kolieskach nejaké nevýhody?


Podľa niektorých názorov nie sú kolieska na školských taškách praktické z dôvodu, že dieťa musí v škole chodiť po schodoch, pri ktorých je nutné tašku zdvihnúť zo zeme. Iným sa zdá príliš komplikovaná manipulácia s týmito taškami počas zimnej sezóny.

Treba však povedať, že pokiaľ si zvolíte kvalitnejšiu tašku od overeného výrobcu, jej kolieska s ochranným krytom si dokážu poradiť aj s menej rovinatým terénom. Drahšie modely navyše disponujú extra veľkými kolieskami, vďaka ktorým sa taška dá ťahať aj po schodoch či prechode cez obrubník bez potreby jej dvíhania na chrbát.Tieto tašky si navyše nemusíte automaticky spájať s vŕzganím, hrkotom alebo iným hlukom vydávaným pri ich ťahaní, keďže kolieska mnohých z nich sú vybavené pogumovaným povrchom zabezpečujúcim tichý pohyb. Ide o povrch z materiálu, ktorý je odolný voči bežným poškodeniam, čím sa samozrejme predlžuje životnosť celej tašky.  

V ktorých prípadoch sa oplatí zvoliť tašku na kolieskach?


S taškami na kolieskach sa stretávame predovšetkým u žiakov vyšších ročníkov, ktoré si vyžadujú nosiť so sebou väčšie množstvo školských pomôcok. Pod ich váhou hmotnosť tašky stúpa, vďaka kolieskam však vaša ratolesť zásadnú zmenu nepocíti.

Starší žiaci dávajú prednosť batohom na kolieskach s dostatočným úložným priestorom, spevneným dnom a viacerými vreckami či priehradkami. Na výber majú štýlové dizajny v rôznych farebných odtieňoch aj menej výrazné farebné prevedenia v podobe čiernej, sivej alebo tmavomodrej.

Tašky/Aktovky na kolieskach Little Marcel VIENI
56 €
49 €
Tašky Aktovky na kolieskach Little Marcel VIENI Čierna Tovar dostupný v chlapčenských veľkostiach. One size. . Chlapec Tašky Tašky Aktovky...
Viac informácií Do obchodu Spartoo.sk

Hoci prváci a mladší žiaci zatiaľ na vyučovaní nepotrebujú priveľa predmetov, ktoré by ich tašku zaťažovali, ich chrbtici však aj tak môžu kolieska dopriať príjemné odľahčenie.

V prípade prvákov a druhákov sú najvhodnejšie hranaté aktovky na kolieskach, ktoré deti nebudú zbytočne miasť priveľkým množstvom priehradok a v ktorých jednoducho a rýchlo nájdu to, čo presne hľadajú. Chrbtová časť priehradok je vymäkčená podobne ako ramenné popruhy, ktoré možno prispôsobiť potrebám vášho dieťaťa.

Aktovky zvyknú pokrývať výrazné farby, veselé geometrické vzory aj motívy vesmíru či superhrdinov a iných postavičiek z obľúbeného filmu alebo televízneho programu.

JUNIOR-ST - Školský batoh na kolieskach Smart Trolley Cars, Power lap
63,69 €
JUNIOR-ST - Školský batoh na kolieskach Smart Trolley Cars, Power lap • kvalitný a odolný batoh na kolieskach • robustná a stabilná...
Viac informácií Do obchodu Market24.sk

Obzvlášť užitočná je školská taška disponujúca kolieskami pokiaľ bývate ďalej od školy, ktorú vaše deti navštevujú a kam musia denne tam aj späť absolvovať z domova väčšie vzdialenosti. Prostredníctvom koliesok na taške žiak nemusí prichádzať do školy alebo domov unavený, ale s dostatkom energie nato, aby sa mohol na vyučovaní lepšie sústrediť či neskôr venoval domácim úloham a učeniu.

V neposlednom rade sa na tašku s kolieskami možno spoľahnúť aj v prípade úrazu, kedy má napríklad dieťa zlomenú ruku v sádre a nosenie tašky na chrbte by pre ňu predstavovalo nadbytočnú záťaž a spomaľovalo jej liečbu.   

Ktoré značky ponúkajú tašky na kolieskach?


Pri voľbe školskej tašky na kolieskach je vhodné staviť na overených výrobcov, ktorí vám ponúkajú tašky z kvalitných materiálov a s dlhšou trvácnosťou.

Ceny najlacnejších tašiek na kolieskach sa pohybujú približne v rozpätí 20 až 40 eur. V tejto cenovej kategórii vynikajú napríklad tašky a aktovky od spoločnosti Disney zobrazujúce populárne animované postavičky alebo batohy Bino s výsuvnou rukoväťou a zábavným Krtkom, ktorého na svojej taške ocenia obzvlášť najmladší školáci.


Väčší výber nájdete v rámci tašiek predávaných od 60 do 100 eur, kde aj žiakov vyšších ročníkov dokážu zaujať aktovky a ruksaky na kolieskach z ponuky uznávaných značiek Rip Curl, Roxy a Quicksilver. Spomedzi aktoviek vedú tiež tašky s prepracovaným dizajnom od výrobcov Little Marcel, Tann´s a Ikks.

Tašky/Aktovky na kolieskach Roxy HAPPY ENDING K BKPK BSP8
69,99 €
Tašky Aktovky na kolieskach Roxy HAPPY ENDING K BKPK BSP8 Modrá Tovar dostupný v dievčenských veľkostiach. One size. . Dievča Tašky Tašky...
Viac informácií Do obchodu Spartoo.sk

Do tretej cenovej kategórie spadajú tie školské tašky na kolieskach, ktorých cena sa začína na hranici 100 eur. Tejto sekcii dominujú predovšetkým produkty od vyhľadávanej značky Nikidom, ktoré sa vyznačujú veľkou odolnosťou, sieťovými priehradkami pre uloženie rôznych užitočných drobností a primeranou veľkostnou kapacitou.

Disponujú navyše pevnou konštrukciou a spodnou časťou z tvrdého plastu, vďaka čomu sa taška ani jej obsah len tak ľahko nepoškodí ani pri menej opatrnej manipulácii s taškou. Do otvorov v prednom kryte si navyše školáci môžu vložiť špeciálne odznaky dodávané ako príslušenstvo, s pomocou ktorých možno batohu dodať originálny vzhľad, ktorým sa odlíši od ostatných.

Rady na záver

Hoci mnohí rodičia nechajú voľbu školskej tašky na svojho potomka, podľa názoru odborníkov je vhodné, aby ste dieťaťu najprv zúžili výber na niekoľko potenciálnych kandidátov, teda tašiek, ktoré sú ohľaduplné k detskej chrbtici a ktoré dosahujú primeranú úroveň kvality. Následne možno nechať dieťa zvoliť si spomedzi vybraných tašiek dizajn podľa svojich predstáv.
Majte však na pamäti, že hlavne mladšie deti svoje záujmy rýchlo menia a preto môže byť praktickejšie siahnuť po taške so všeobecnejším motívom ako s konkrétnou postavičkou, ktorá by sa školákovi mohla postupom času zunovať.

Ak plánujete kúpiť školskú tašku na kolieskach pre prváka, je výhodné, na začiatok zvoliť aktovku s jednoduchším prevedením a neskôr prejsť na prepracovanejší batoh alebo ruksak s väčším obsahom. Z dlhodobého hľadiska tašku na kolieskach určite oceníte, keďže si nájde využitie nielen v škole ale aj pri cestovaní, či už k moru alebo k starým rodičom.