Deti majú radi pestrosť. Milujú priestor, ktorý podporuje fantáziu.

Aby ste im ho vytvorili, potrebujete vybrať vhodný nábytok, dekorácie i hračky. Nemenej dôležitým prvkom zariadenia detskej izby sú aj svietidlá. Detská izba je multifunkčným priestorom. Deti sa v nej hrajú, spia, odpočívajú a naučia sa veľa nového. Vo svojej vlastnej miestnosti postupne objavujú svet, formujú sa tu ich záujmy, hrajú sa so súrodencami či s kamarátmi. Aby detská izba naplnila všetky očakávania a potreby dieťaťa, je nevyhnutné venovať jej zariaďovaniu primeranú pozornosť.
 

Nábytok do izbičky

Pri zariaďovaní detskej izby je vhodné vytvoriť dve zóny — oddychovú a spoločenskú. Do oddychovej zóny bude patriť posteľ, prípadne detské kreslo alebo pohovka. Spoločenská zóna je určená pre trávenie voľného času a s ním súvisiace činnosti. Nemali by tu preto chýbať úložné priestory na hračky, detský stôl a stoličky, ale tento priestor možno osviežiť aj malou kuchynkou, stanom alebo vigvamom. A, samozrejme, k dispozícii by malo byť veľa voľného miesta na hranie.
 

Čo nesmie v detskej izbe chýbať​​​

Dekorácie

Detský nábytok má byť funkčný a estetický zároveň. Pohodovú atmosféru zabezpečíte dekoráciami, ktoré do izbičky neodmysliteľne patria. Na stenu môžete napríklad umiestniť obrázky s motívmi zvieratiek alebo rozprávkových hrdinov. Vhodným ozdobným prvkom sú tiež nálepky. Na vyššie položené poličky uložte  rámiky s kresbami vášho dieťaťa alebo rôzne projekty, ktoré si spolu vyrobíte. Ideálnym dekoračným a zároveň funkčným doplnkom sú detské svietidlá.
 

Typy lámp


V detskej izbe by nemalo chýbať vhodné osvetlenie. Všetky prvky zariadenia, vrátane svietidiel, by mali tvoriť jeden celok povzbudzujúci prirodzenú detskú kreativitu. Okrem hlavného, stropného svietidla, kúpte aj doplnkové lampy. Spoločne zabezpečia deťom dostatok svetla a dotvoria celkovú atmosféru miestnosti. Vyberať môžete z nasledovných typov lámp:

Stropné osvetlenie

Poskytuje svetlo pre celú miestnosť. Malo by byť dostatočne silné na to, aby poslúžilo pri všetkých činnostiach.

Svetlo na písacom stole

Stolné lampy osvetľujú najmä pracovnú plochu. Pre menšie deti vyberajte svietidlo s možnosťou uchytenia na stene alebo o dosku stola. Pre lepšiu reguláciu osvetlenia sú vhodné modely s kĺbovým ramenom.
 

Nástenné svietidlo

Nástenné svietidlo poslúži v kútiku na čítanie. Môžete ho tiež umiestniť nad písací stolík. Malo by byť dostatočne silné na to, aby si dieťa pri čítaní nenamáhalo zrak.

Nočná lampa

Nočná lampa dodá vášmu dieťaťu pocit bezpečia. Pôsobí tiež upokojujúco na zmysly a uľahčí zaspávanie tým drobcom, ktorí sa boja tmy. V noci vám zase pomôže pri ľahšej orientácii v izbe. Svetlo nočnej lampy má byť tlmené. Vyberajte preto také svietidlá, ktoré majú teplé žlté alebo farebné svetlo.


WIKY - Nalepovacia lampička Krtko
6,60 €
Nalepovacia svietiaca dekorácia s KrtkomAtraktívna kombinácia praktickej lampičky a krásnej 3D nálepky je určená predovšetkým do detskej...
Viac informácií Do obchodu Market24.sk

Projektory 

Tieto lampy premietajú na stenu obrázky a sú tak výborným pomocníkom na uspávanie. Dizajn projektorov je zvlášť dôležitý, ideálne je, ak zabezpečíte vášmu drobcovi nejaký s podobou hračky, alebo hrdinu z rozprávok. Väčšina modelov disponuje funkciou automatického vypnutia.

Ako vybrať správne svietidlo


Pri výbere svietidiel vezmite do úvahy vek vášho dieťaťa. Pre tých najmenších sú vhodné tlmené svetlá, ktoré im pomôžu pri zaspávaní. Vhodné je tiež nočné svetlo, ktoré vám poslúži počas kŕmenia dieťatka. Väčšie deti budú potrebovať aj doplnkové lampy na čítanie a písanie domácich úloh. Ak je vaša ratolesť dostatočne veľká, spýtajte sa na jej názor. Je dôležité, aby sa lampa páčila vášmu potomkovi.

Funkčné a estetické

Do úvahy treba vždy brať celkový štýl zariadenia detskej izby, farby stien, nábytku, textilných doplnkov a dekorácií. Vybrané lampy by mali do priestoru vhodne zapasovať a doplniť jeho atmosféru.

Pre najmenších sú vhodné svetlá s motívmi zvieratiek a rozprávkových postavičiek. Vyberať môžete aj z rôznych farieb lámp. Pre nočné osvetlenie zvoľte nedráždivé pastelové farby.
 

Denné osvetlenie môže byť pestrejšie. Fantázii sa medze nekladú najmä pri výbere stropného svietidla.

Okrem uvedených aspektov dbajte aj na bezpečnosť a zariadenie detskej izby. Čo sa materiálu týka, zvoľte výrobky vyhovujúce bezpečnostným normám. Použitý by mal byť výhradne zdravotne neškodný materiál.
 

Bezpečnostné tipy

  • Vyberajte také lampy, ktoré môžete pripevniť na stenu, pri väčších deťoch aj na stôl.
  • Svietidlá, ktoré sa môžu rozbiť, umiestnite do takej výšky, aby na ne dieťa nedosiahlo.
  • Dôležitá je tiež výška umiestnenia vypínača lampy.
  • Na nočné osvetlenie vyberajte svietidlá bez káblov a batérií. Takéto svetlo vydrží svietiť po celú noc.
  • Pri výbere nočnej lampy sa vyvarujte skla a podobných rozbitných materiálov. Nočné lampy musia byť odolné voči rozbitiu v prípade pádu.
  • Svet svietidiel v detskej izbe by mali tvoriť lampy, ktoré sa neprehrievajú. Výborným riešením je preto napríklad LED osvetlenie.