V prípade dospelých sa s pleťovou rutinou stretávame často. Mnohí odborníci upozorňujú, že pleť vekom stráca schopnosť prirodzenej tvorby látok potrebných na jej výživu, a tak starne. Ako je na tom však detská pokožka? V porovnaní s pokožkou dospelého človeka je síce pružnejšia a odolnejšia, no túto jej schopnosť by sme rozhodne nemali považovať za samozrejmosť. Aj detská pokožka potrebuje starostlivosť, pretože práve jej zanedbaním môžeme jej schopnosť regenerácie poškodiť už v útlom veku dieťaťa.

Okrem nutnosti dodať detskej pleti prospešné látky, je starostlivosť o ňu potrebná aj vzhľadom na nadobúdanie hygienických návykov. Tie sa totiž najlepšie pestujú už v útlom veku. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že “čo sa za mladi naučíš, na starosť akoby si našiel”. Koľko pozornosti a akú starostlivosť by sme teda mali venovať detskej pokožke v jednotlivých fázach detstva?

Kojenec (0 - 3 roky)


Pokožka kojenca je extrémne citlivá. Málokto vie, že je až desaťkrát tenšia než pokožka dospelého človeka. Ochranu pred vonkajšími vplyvmi zabezpečuje najmä jej najvrchnejšia časť, ktorá vďaka svojej kyslosti vytvárajúca akúsi ochrannú bariéru. Pôsobí ako pomyselný štít, ktorý odráža škodlivé baktérie a zároveň zabezpečuje potrebnú vlhkosť. Táto bariéra však nefunguje hneď, ako sa dieťa narodí. Túto činnosť pokožka nadobúda až po dosiahnutí 3 mesiacov života, dovtedy je bábätko nechránené a vystavené všetkým nástrahám prichádzajúcim z vonkajšieho prostredia. Dôkladná starostlivosť tak v tomto období zohráva nielen kozmetickú, ale predovšetkým dôležitú ochrannú funkciu.

Ako sa starať o pokožku kojenca?

Aby ste hneď po narodení dieťaťa niečo nezanedbali, mali by ste pri starostlivosti o jeho pokožku dodržiavať niekoľko dôležitých krokov:

Dbajte o to, aby vaše bábätko kúpeľ zaujímal.
Niektoré deti by vo vode vydržali celé dni, iné zas kričia a plačú hneď, ako vodu čo i len “zacítia”. Ak v popise druhého variantu vidíte aj vašu situáciu, mali by ste na vzťahu voda-dieťa trochu popracovať. Nebude to síce jednoduché, no pravidelný a primerane dlhý kúpeľ je základom zdravej detskej pokožky. Okrem toho je to jeden zo základných a prvých krokov, ktorým budujete vzťah k osvojeniu si hygienických návykov dieťaťa.

TIP: Ak vaše dieťa s vodou naozaj bojuje, snažte sa hľadať vždy nové spôsoby, ako tento stav zmeniť. V prípade najmladších detí môžu pomôcť hračky, spievanie či láskavé prihováranie sa. Staršie deti zas môžete zaujať tým, že im budete o vode, jej účinkoch a sile rozprávať zaujímavé príbehy.  

Používajte šetrné výrobky.
Detská pokožka je citlivá nielen počas prvých troch mesiacov. V porovnaní s pokožkou dospelého človeka sa vyznačuje vyššou citlivosťou po celý čas. Okrem toho je náchylnejšia aj na vysušenie. Vhodné je preto používať jemné mydlá a šampóny, ktoré neobsahujú umelé farbivá, alkohol, parabény ani syntetické vône, a sú špeciálne vyvinuté pre potreby novorodeneckej pokožky.

TIP: Na nevhodný kozmetický produkt detská pokožka často reaguje alergickou reakciou. Každý nový produkt, ktorý plánujete použiť, by ste preto mali na pokožke vášho dieťaťa najskôr otestovať. Rýchlym a overeným spôsobom je, ak malé množstvo produktu nanesiete na pokožku dieťaťa buď do oblasti za ucho alebo na vnútornú stranu lakťa. Takto nanesený produkt nechajte pôsobiť 24 hodín. Pokiaľ sa nevyskytne žiadna reakcia, môžete produkt používať. Ak sa dieťa vyhádže, prípadne na jeho zloženie zareaguje iným neprimeraným spôsobom, viete, že ho z jeho kozmetickej výbavy musíte okamžite vyradiť.

Dostatočne hydratujte.
Detská pokožka je silne náchylná na dehydratáciu. Každý deň, ideálne po kúpaní, by ste preto mali celé telo dieťatka natrieť kvalitným hydratačným detským mliekom. Tento rituál by ste mali stihnúť do troch minút odvtedy, ako dieťatko osušíte. Maximálne tým eliminujete možnosť podráždenia jeho pokožky, ktoré sa môže prejaviť pod vplyvom vonkajšieho prostredia.

TIP: Týmto spôsobom hydratujte pleť vášho bábätka každý deň, ak sa vám však zdá byť napriek tomu vysušená, naneste hydratačné mlieko aj dvakrát. Ak sa však situácia nezlepší, hydratačné mlieko, ktoré používate, jednoducho vymeňte za vhodnejšiu alternatívu.    

Žiadne krémy s ochranným faktorom.
Krém na opaľovanie so silným ochranným faktorom je povinnou výbavou dieťaťa, avšak - nie novorodenca. Detská pokožka totiž nie je len citlivá, ale aj silne náchylná na absorbovanie chemikálií. A tých má krém s ochranným faktorom viac než dosť. Kým teda dieťa nedosiahne aspoň tri mesiace, odborníci neodporúčajú takéto produkty vôbec používať. Ideálne je preto tráviť prvé tri mesiace v silnom tieni, prípadne by ste na silnejšie slnko nemali vôbec vychádzať.

TIP: Opaľovacie krémy s ochranným faktorom by ste mali začať používať, až keď vaše dieťa dosiahne šesť mesiacov. Na úvod sú vhodné krémy so zložením oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého, pretože tieto zložky nebudú dráždiť pokožku dieťaťa.  

Predškolák (3 - 6 rokov)


V období od troch do šiestich rokov je pre deti typické, že všetko, čo v okolitom svete vidia, chcú chytiť, alebo ideálne zjesť. V tomto období je preto dobré začať s utváraním silnejších hygienických návykov. Nezabúdajte však, že aj keď už deti vedia rozprávať a rozumejú vám, ešte stále sú to len deti. Vo všetkom, vrátane hygieny, potrebujú vidieť vzor. To, čo by ste ich v tomto veku mali naučiť “ako Otčenáš”, je najmä pravidelné a správne umývanie si rúk, ktoré často nesprávne vykonávajú aj niektorí dospelí. K udržaniu si pevného zdravia a imunity je to však jeden z nevyhnutných krokov.    

Ako sa starať o pokožku predškoláka?

Aby ste predškoláka efektívne naučili základom hygieny a ukázali mu, ako sa starať nielen o pokožku, ale aj o zdravie, mali by ste dodržať niekoľko dôležitých krokov:

Dajte mu príležitosť robiť veci samostatne.
Niektoré mamičky sú extrémne “alergické”, ak dieťa narobí neporiadok, nehovoriac o záplave v kúpeľni! Ak však chcete predškoláka naučiť hygiene a hlavne samostatnosti, potom túto obetu budete musieť podstúpiť. Nemôžete ho neustále držať v domnienke, že jeho hygiena je vaša povinnosť. Postupne by ste mu mali túto zodpovednosť odovzdávať a keď budete mať pocit, že to zvládne sám, jednoducho mu doprajte robiť veci samostatne. Spočiatku by ste však mali zostať na blízku, keďže, napríklad taká pena v očiach dokáže dieťa poriadne rozrušiť. Úplnú samostatnosť mu zverte až vtedy, keď si budete istí, že to na sto percent zvládne.   

Dbajte na primerane dlhý čas kúpeľa.
Deti sa vo vani radi “čľapkajú” aj celé hodiny, tento zlozvyk by ste im však nemali tolerovať. Už po 15 minútach sa totiž detská pokožka začína riasiť a scvrkávať, čo ju môže zbytočne vysušiť a narušiť jej pevný a zdravý základ.

Vlažná voda.
Ďalším dôležitým návykom, ktorý by ste mali do hygienických zásad vštepiť už predškolákovi, je teplota vody, v ktorej sa má kúpať. Voda by totiž nemala byť ani studená a ani horúca, vždy by mala byť vlažná a na pocit príjemná.

Naučte ich rozpoznať suchú pokožku.
Dospelý človek suchú pokožku spozoruje už na pohľad, dieťa si jej prítomnosť najčastejšie uvedomí nepríjemným svrbením. Ak však nevie vyhodnotiť príčinu, môže si niektoré časti pokožky rozškrabať až do nepríjemných a bolestivých rán. Oplatí sa preto dať mu rýchly zácvik a vysvetliť mu, čo takáto svrbiaca pokožka znamená, čo ju spôsobuje a aj to, ako jej predísť. Ukážte mu, že ak svrbiacu pokožku včas natriete a dodáte jej potrebnú hydratáciu, čoskoro sa tie nepríjemné pocity stratia.

TIP: Ak všetky tieto kroky vyskladáte do rozprávkového príbehu, uvidíte, že z nich bude váš malý predškolák úplne ohromený. Úplne banálnu vec bude považovať za dobrodružstvo a vy sa tak nielen bez bolestí, ale dokonca s úsmevom a nadšením vyhnete následkom, ktoré by s pretrvávajúcou suchou pokožkou mohli nasledovať.

Kontrolujte dĺžku nechtov.
Nechty sú u malých detí častým kameňom úrazu. Ich pravidelnej úprave a skracovaniu sa často vzpierajú, preto sa niekedy stáva, že sú jednoducho dlhé. Za takýmito nechtami sa však hromadí špina a nečistoty, ktoré sa pri poškrabaní môžu dostať do pokožky. Na pravidelnom skracovaní nechtov preto treba nekompromisne trvať. Ohrozené totiž nie je len hygienické, ale aj zdravotné hľadisko dieťaťa.

Každodenná ochrana pred slnkom.
Deti v predškolskom veku trávia veľa času vonku a sú tak pravidelne vystavené slnečnému žiareniu. Už od troch rokov by preto mal byť súčasťou ich rannej pleťovej rutiny kvalitný, širokospektrálny krém na opaľovanie so silným ochranným faktorom. Dieťa tak bude mať zabezpečenú každodennú a dlhotrvajúcu ochranu pred škodlivým UV žiarením a znížite tým šancu na vznik melanómu až o 40%.

Školák (6 - 12 rokov)


Deti, ktoré dosiahli školský vek, sú už omnoho učenlivejšie a čo je dôležité - návyky, ktoré nadobudnú, si už pravdepodobne odnesú aj do svojho dospeláckeho života. Jednoduchá starostlivosť o pleť, ktorá sa vykonáva dvakrát denne, je preto dobrým základom pre dosiahnutie zdravej pokožky. Okrem toho - každé dieťa je individuálne a je bežnou praxou, že niektoré už vo veku šesť až dvanásť rokov bojujú s prvými príznakmi puberty. Dobré je preto zaviesť jemný čistiaci prostriedok na tvár, ktorý bude vaše dieťa pravidelne používať.

TIP: Obdobie v okolí desiatich rokov je ešte pomerne útly vek, preto niet divu, ak sa vám zavedenie čistiacej vody do každodennej rutiny zdá byť uponáhľané. Aby ste však mali istotu, že ste niečo predsa len nezanedbali, mali by ste sa vopred poradiť s pediatrom alebo s dermatológom.

Ako sa starať o pokožku školáka?

V hygienickom harmonograme školáka už nachádza miesto aj osvojovanie si rýchlej a jednoduchej bueauty rutiny. Okrem toho by ste pri starostlivosti o pokožku školáka mali dbať na niekoľko ďalších krokov:

Jednoduchá rutina.
Pod beauty rutinou školáka si netreba predstavovať zhluk množstva krokov, ktoré v rámci rannej a večernej rutiny dodržiavame my. To, čo by sme však mali vyžadovať aj pri deťoch, je ranná aj večerná starostlivosť. Nie je však dobré na deti tlačiť a chcieť, aby tieto kroky hneď vedeli vykonávať samostatne. Opäť by ste na to mali ísť postupne - najskôr im ukážte a naučte ich, ako by mali postupovať, a až po určitom čase od nich vyžadujte kúsok samostatnosti. Beauty rutina školáka by pritom mala pozostávať z konkrétnych krokov:
 
  • Umyte im tvár jemným čistiacim pleťovým prostriedkom. Produkty z lekárne s jednoduchým zložením, ako napr. CeraVe čistiaca emulzia sú skvelou voľbou.
  • Pleť jemne osušte uterákom, za žiadnych okolností ju však nedrhnite! Pleť tak môžete veľmi rýchlo podráždiť.
  • Po usušení pleti ihneď naneste ľahký krém na tvár. Napríklad od značky La Roche Posay alebo od prírodnej značky Weleda.

V prípade rannej rutiny ešte netreba zabudnúť na nanesenie krému na opaľovanie s ochranným faktorom a to nielen na tvár, ale aj na uši a krk.

TIP: Nezabúdajte, že pre deti je dôležité, aby si každý jeden krok dokázali spojiť s významom, t. j., musia vedieť, prečo majú takto postupovať. Oplatí sa preto, ak s deťmi počas rannej a večernej rutiny vediete rozhovory a vysvetľujete im význam a dôležitosť jednotlivých krokov.  

Vyhnite sa produktom plných iritujúcich zložiek.
V súvislosti so starostlivosťou o detskú pokožku je ideálnym riešením voľba prírodnej kozmetiky. Výhodou jej používania je, že neobsahujú žiadne škodlivé parabény, sulfáty, silikóny či parfumované zložky, ktoré môžu mať na detskú pokožku veľmi negatívny vplyv. Pokiaľ ste kozmetiku postavenú na chemickom zložení ochotní používať vy, je to vaša voľba. Nezabúdajte však, že deti v takomto veku ešte nevedia objektívne zhodnotiť, ktorá možnosť je lepšia, preto by ste im ako rodičia mali byť príkladom.

TIP: Jednoduchou formou sa skúste so školákmi rozprávať aj o zložení jednotlivých produktov. Vysvetlite im rozdiel medzi prírodnými a chemickými produktami a hlavne - vysvetlite im ich vplyv na životné prostredie. Čím skôr deti pochopia súvislosti, tým skôr na ne budú vedieť plnohodnotne naviazať ďalšie informácie, s ktorými prídu do kontaktu. O presnom zložení produkotov a ich účinných látkach sa dozviete na stránke www.lakrem.sk.


Tínedžer (12 - 19 rokov)


Starostlivosť o pleť a pokožku tínedžera je mimoriadne dôležitá. Drvivá väčšina detí si totiž v tomto čase prechádza obdobím puberty a tá vie byť pre pokožku mimoriadne nebezpečná. Tínedžeri si v tomto období prechádzajú mnohými vypätými situáciami, vďaka čomu môžu byť ich mazové žľazy hyperaktívne. Takýto jav vedie k nadmernému, niekedy až k extrémnemu masteniu pokožky, ktorá je tak omnoho náchylnejšia na akné či čierne bodky.

Ako sa starať o pokožku tínedžera?

V období puberty a dospievania je starostlivosť pokožku extrémne dôležitá, paradoxne sa však rodičia často stretávajú s tým, že dohliadnuť na ňu je ťažšie ako v období, keď starostlivosť o pleť vysvetľovali predškolákovi. Treba byť preto trpezlivý a dbať na dodržiavanie niekoľkých dôležitých krokov:

Žiadne odsudzovanie.
Rodičia a tínedžeri len málokedy nachádzajú spoločnú reč v čomkoľvek, nielen v otázkach starostlivosti o pokožku. No nech už sú tínedžeri akokoľvek nepríjemní a komplikovaní, vždy si spomeňte, ako ste sa vo veku vášho dieťaťa správali vy. Nezabúdajte, že všetko sa dá riešiť, v niektorých prípadoch to však bude chcieť extrémne veľa trpezlivosti.

Nie je to len o kozmetických produktoch.
Častým dôvodom zhoršenia stavu pokožky u tínedžerov je nedostatočne vyvážená strava, slabý pitný režim, nedostatok spánku či sklony k nezdravému životnému štýlu. Dôkladná starostlivosť o pleť je niekedy až na samom konci tejto reťaze dôvodov. A aj keď je v prípade tínedžerov ťažké docieliť, aby všetky tieto veci dodržiavali, napriek tomu sa o to neprestávajte pokúšať.

Kvalitnú starostlivosť napriek tomu nepodceňujte.
Dbajte o to, aby váš tínedžer používal kvalitné produkty starostlivosti o pleť a tiež produkty vhodné pre jeho typ pleti.

TIP: Tínedžeri často podliehajú názorom, že jedinou správnou cestou je dekoratívna kozmetika. Dbajte preto na to, aby dokázali objektívne zhodnotiť aj jej nevýhody, a aby pochopili dôležitosť a dlhodobý efekt kvalitnej pleťovej starostlivosti.  

Pomôžte im zostaviť beauty rutinu.
Obdobie dospievania je tým správnym časom, kedy začať s pravidelnou ranou aj večernou beauty rutinou zahŕňajúcou viacero nadväzných krokov. Výhodou je, že ak im pomôžete osvojiť si ju, budete mať presný prehľad o tom, aké živiny sa pleti vášho tínedžera dostávajú a aké nie. Toto sú kroky, ktoré by tínedžerská beauty rutina mala obsahovať:
 
  • Čistenie. Na vlhké končeky prstov naneste čistiacu vodu alebo penu. Vmasírujte ju do pleti krúživými pohybmi a potom dôkladne opláchnite.
  • Toner. Na tvár a krk nastriekajte jemnú pleťovú vodu alebo použite toner dočistenie pleti a odstránenie prebytočného oleja a nečistôt.
  • Sérum. Na celú oblasť tváre a krku naneste sérum v množstve o veľkosti hrášku. Následne pokožku nechajte, aby ho vstrebala.
  • Hydratácia. Naneste na pokožku denný/nočný krém. Dôkladne ho vmasírujte do pleti a nechajte vstrebať.
  • Týždenná maska. Raz týždenne by mala byť pleť tínedžera obohatená aj o výživnú masku, ideálne podľa problému, s ktorým pleť bojuje. Masku naneste na čistú tvár, krk a aj hrudník, pričom sa nezabudnite vyhýbať oblasti očí. Masku nechajte pôsobiť aspoň desať minút a potom ju krúživými pohybmi jemne zotrite. Zvyšky nakoniec zmyte vlažnou vodou.
  • Týždenná exfoliácia. Raz týždenne by mali tínedžeri dopriať pleti aj exfoliáciu. Na čistú pleť len jednoducho naneste malé množstvo gélového peelingu. Pleť ním dôkladne vyčistite a nakoniec peeling opláchnite vlažnou vodou.

Ochrana pred slnkom.
Súčasťou beauty rutiny u tínedžera by malo byť aj pravidelné dopĺňanie ochranného faktora. Okrem pravidelného používania takýchto krémov by tínedžeri mali vedieť aj to, že ho treba pleti dopriať aj počas dní, kedy sa nám zdá, že slnko nesvieti. Zároveň platí, že ak cestou do školy zmokli, mali by si ochranný krém aplikovať aj počas dňa, nielen ráno. Dážď totiž ochranný krém veľmi rýchlo zmyje, čím sa, samozrejme, strácajú aj jeho účinky.

Buďte im príkladom. Aj keď to tínedžeri neradi dávajú najavo, to, čo potrebujú, je vzor. A rovnako, ako to platí v otázkach života a hodnôt, platí to aj v otázkach krásy. Nezabúdajte však, že ten najlepší vzor by mali tínedžeri nájsť doma, vo vás, nie u blogeriek na internete.

Úlohou každého rodiča je uvedomiť si, že všetky kroky starostlivosti o pleť, ktoré by dieťa malo dodržiavať v jednotlivých fázach života, ho treba naučiť. Aj toto je totiž súčasťou výchovy. Rodičia nemôžu čakať, že sa starostlivosti o pleť priučí dieťa samé. Presne tak ako návyky v správaní, aj tie kozmetické mu treba jednoducho odovzdať.