Lámete si hlavu nad tým, aký darček by spravil radosť vášmu drobcovi alebo sa chystáte na návštevu a neviete, aký darček je vhodné vybrať? Nezúfajte, máme pre vás k dispozícii praktické tipy a nápady, ktoré vám poslúžia nielen pri voľbe hračky pre vaše bábätko, ale aj dieťatko príbuzných či priateľov.


Čo by malo správny darček vystihovať?

Pre dieťatko, ktoré už oslávilo svoje prvé narodeniny, je charakteristický rýchly vývin jemnej motoriky, priestorovej orientácie a predstavivosti. Vhodná hračka by mala tieto schopnosti u vášho potomka podporovať, rozvíjať a poskytnúť mu dostatočné množstvo podnetov a stimulov, na ktoré môže reagovať.Dajte si záležať, aby bol darček vytvorený z kvalitného materiálu, ako je drevo, guma alebo pevný plast a aby bol pre dieťa bezpečný. V tomto veku si ešte predmety zvykne vkladať do úst, hračky by preto nemali mať ostré hrany alebo pozostávať z množstva malých dielov.

Dieťa by malo byť schopné bez problémov ich vziať do rúk a tiež zdvihnúť, preto nesmú byť hračky ani príliš ťažké. Všeobecne sa dá povedať, že je potrebné vyhnúť sa darčekom, pri ktorých by si vaša ratolesť mohla ublížiť.


Je dôležité, aby hračky priniesli deťom zábavu, zároveň by im však mali pomôcť pri získavaní nových schopností a poznatkov. Deti staršie ako jeden rok sa už vo väčšine prípadov stavajú na nohy a začínajú chodiť, na škodu preto nie sú ani pohybové hračky, ktoré im pomôžu s udržaním rovnováhy a koordináciou pohybov.

Väčšina výrobcov uvádza pri hračkách odporúčaný vek detí, pre ktoré je konkrétna hračka určená. Týmito odporúčaniami sa môžete riadiť, ak máte pochybnosti o tom, či je vami zvolený darček vhodný pre dieťatko, ktoré sa chystáte obdarovať, ale je naopak určený skôr pre mladšie alebo staršie deti.
 
Vhodná hračka pre dieťa do dvoch rokov by mala:
  • Rozvíjať jemnú motoriku
  • Pomáhať pri učení sa priestorovej orientácie
  • Podnecovať predstavivosť
  • Zabaviť dieťa
  • Udržať pozornosť


Čím potešiť dieťa do dvoch rokov?

Jemnú motoriku vášho drobčeka možno precvičovať s pomocou praktických hračiek, ako sú napríklad zatĺkačky vyrábané z plastov alebo dreva. Dieťa si s nimi posilňuje aj svoje sústredenie, koordináciu pohybov a zahrá sa s nimi až do únavy.

Väčšina dostupných zatĺkačiek je navyše dodávaná v pestrých farbách, vďaka čomu si váš potomok zlepší schopnosť rozoznávania farieb a určite ho potešia aj svetielka a zvuky, ktoré sú súčasťou niektorých modelov. Je však dôležité dieťa naučiť narábať opatrne s kladivkom určeným na zatĺkanie jednotlivých predmetov, aby sa tak vyhlo zraneniu.
mac toys
10,99 €
-21%
woody
12,90 € 10,20 €
-16%
cubika
14,39 € 12,20 €
-13%
little dutch
11,99 € 10,50 €
-16%
little dutch
12,42 € 10,50 €
-16%
woody
12,90 € 10,90 €

Úžasný svet farieb a geometrických tvarov predstavia vašej ratolesti tiež vkladačky, ktoré si nájdu využitie pri trénovaní koncentrácie a tiež umožnia deťom rozoznať, že niektoré predmety sú vzájomne podobné, kým iné sa od seba odlišujú.

Pri mnohých verziách vkladačiek sa stretnete aj s figúrkami zvieratiek alebo modelmi dopravných prostriedkov, vďaka čomu si dieťa rozširuje svoju slovnú zásobu. Užitočné sú aj pre budovanie trpezlivosti a logického uvažovania.

VIGA - Drevené puzzle slon 9ks
4,68 €
Drevené puzzle slonDrevené puzzle s motívom slona rozvíjajú kreativitu a tvorivosť vášho dieťaťa. Obrázkové puzzle, sú vyrobené z 9...
Viac informácií Do obchodu Market24.sk

V tomto veku je dieťa už obratnejšie pri manipulovaní s hračkami a pre rozvoj jeho motoriky sú tak vhodnou voľbou taktiež kocky, skladačky a stavebnice. Takýto darček by mal pozostávať z veľkých dielov, aby nehrozilo ich prehltnutie, jednotlivé dieliky by mali mať oblé hrany a je vhodnejšie, ak sú mäkké a dieťa si teda s nimi nemôže ublížiť.

Pokiaľ už dieťa stojí sebaisto na vlastných nohách a naučilo sa chodiť bez častých pádov, nadbytočnú energiu si vybije prostredníctvom pohybových hračiek, ku ktorým zaraďujeme napríklad populárne odrážadlo. Deťom dopraje rozvoj koordinácie pohybov na čerstvom vzduchu, vďaka čomu si posilnia motorické schopnosti aj svalstvo. Pokiaľ sa vám zdá, že je váš potomok pre odrážadlo primladý, môžete siahnuť po lopte, ktorá ho tiež dostane do pohybu a dostatočne sa s ňou vyšantí.Mnohé deti vo veku od jedného do dvoch rokov si postupom času obľubujú kreslenie a tak im spravia radosť farbičky a farebné ceruzky, vďaka ktorým môžu kresliť do sýtosti a v neskoršom období pre nich bude ľahšie naučiť sa tvoriť písmenká. V ideálnom prípade vyberte také, ktoré nezanechajú na trvalú stopu na oblečení alebo na stenách v detskej izbe, ktoré ochránia aj umývateľné interiérové farby.
 
TIP KIDS
  • Ak si napriek všetkým tipom neviete dať rady, odporúčame zvoliť drevené hračky. Ktoré majú náučný charakter. Dieťa sa s takouto hračkou zahrá aj vo vyššom veku.

-25%
woody
11,19 € 8,50 €
-16%
cubika
14,39 € 12,20 €
-17%
b-toys
119,96 € 99,99 €
toys group
16 €