Či už čakáte jesenné, prípadne zimné bábätko, alebo len vášho drobca pripravujete na nevľúdne počasie, je príchod sychravých dní pre mnohé mamičky poriadnym strašiakom. V dnešnej dobe už, našťastie, máme na výber z viacerých možností, ako pohodlne ochrániť naše dieťatko pred chladom.

Stránky v kalendári sa postupne prehupli do jesene. Dlhé letné dni, sú už bohužiaľ minulosťou a postupne musíme čeliť skutočnej jeseni. Dni sa krátia, slnko striedajú oblaky a príjemné teploty ustúpili sychravému počasiu.  Okrem toho, že premýšľame, čo si dať na seba, riešime aj, ako obliecť naše poklady.

Aby sme udržali dieťatko v teple, netreba ho naobliekať do všetkého, čo máme poruke. Vybrať si môžeme spomedzi zavinovačiek, spacích vakov, či fusakov. To všetko nájdeme v prevedeniach už pre novorodencov, s možnosťou využitia do kočíkov aj autosedačiek.

Zavinovačka


Zavinovačky, kedysi nazývané aj perinky, patrili od nepamäti k základnej výbave každej mamičky.  Ešte aj dnes vám v mnohých pôrodniciah prinesú bábätko takto zabalené. Aj používanie zavinovačiek má však svoje pre a proti. 

Z psychologického hľadiska sú perinky vysoko odporúčané, nakoľko je dieťatko v maternici skrútené a po narodení mu môže spôsobovať priestor okolo istý nepokoj.  Mimovoľné mykanie rúk či nôh môže mať za následok zlý spánok. Pevné zovretie zavinovačky mu má pripomínať istotu maternice, mimo toho, čerstvým rodičom uľahčuje manipuláciu s novorodencom.
 

Protichodný názor zastáva druhá skupina odborníkov. Sú nimi moderní pediatri, ktorí viazanie do zavinovačiek odmietajú. Argumentujú tým, že pevné uviazanie môže v niektorých prípadoch deformovať  bedrové kĺby a zapríčiniť ich nesprávny vývoj.  Taktiež uprednostňujú voľný pohyb novorodenca.

Niektoré mamičky zavinovačky odmietajú aj preto, že im sťažuje kojenie. Bábätko sa kvôli zlej polohe nevie poriadne prisať na prsník, a tým pádom sa môže narušiť tvorba mlieka.

Ak by ste sa už rozhodli pre viazanie dieťatka do zavinovačky, treba dbať na to, aby malo dosť priestoru na nožičky, pri balení naširoko. Sú však deti, ktoré samé odmietajú byť zviazané v zavinovačkách a počas noci im viac vyhovuje voľnejší pohyb.

Novodobé perinky


Vzhľad zavinovačiek sa postupom rokov upravoval, rovnako ako aj materiál z ktorého sú vyrábané. Dnes sa ako ich výplň využíva antialergénne duté vlákno, ktoré neškodí ani najmenším bábätkám.  Mnohé druhy zavinovačiek majú na chrbte priestor na kokosovú výstuž. Tá slúži na spevnenie a lepšiu manipuláciu s novorodencom. Výstuže sú vyberateľné, čo umožňuje zväčšiť priestor pre dieťa, a vy tak zavinovačky môžete využívať dlhšiu dobu.

Zapínanie noovodobých periniek je dostupné vo viacerých možných prevedeniach.  Na trhu dostanete kúpiť zavinovačky so suchým zipsom, či viazaním. Poťah je spravidla utkaný z bavlny.

Využitie je na každej mamičke. Klasickú zavinovačku možno používať po rozvinutí aj ako deku, či už do kočíka, postieľky, hniezda... Na výber sú tenšie letné perinky, či hrubšie verzie, na zimu.

Dnešný trh vie uspokojiť aj náročnejšie mamičky, zavinovačky zoženiete v neprebernom množstve farieb, vzorov, či veľkostí. Od druhov určených na doma, až po tie slávnostné, napríklad, na krst.

V neposlednom rade si množstvo mamičiek obľúbilo aj zavinovačky do autosedačiek a vajíčok. Majú praktické rukávy a „nohávniky“, vďaka čomu sú veľmi pohodlné a ľahko sa do nich ukladá dieťatko. Obyčajne majú aj možnosť stiahnutia okolo hlavičky, čím sa vytvorí kapucňa a zavinovačka lepšie chráni drobca pred chladom. Keďže je nutné, aby sa zavinovačka pripevnila k vajíčku, je vybavená otvormi na zadnej strane, pre všetky druhy bezpečnostných pásov.

 

Výhody

 • bezpečné zavinutie dieťatka
 • lepšia manipulácie s novorodencom
 • zabraňuje pretočeniu bábätka počas spánku
 • poskytuje pocit bezpečia
 • špeciálne typy sú vhodné aj do autosedačky, či vajíčka

Nevýhody

 • Riziko nesprávneho vývoja bedrových kĺbov
 • Riziko nesprávneho prisatia na prsník počas kojenia
 

Spací vak


Ak na spanie nechceme, nemôžeme, alebo naše bábätko odmieta používať klasické zavinovačky, je tu možnosť zaobstarať si spací vak. Ide o ideálny spôsob, ako udržať dieťa v teple aj počas noci, bez potreby paplónov, či diek.

Aj spacie vaky sa výrobcovia snažia prispôsobiť potrebám každého dieťatka a pripravujú ich v rôznych verziách. Pri výbere treba myslieť najmä na to, pre aké ročné obdbovie bude vak určený.  Na výber sa ponúka viacero hrúbok, ktoré sa v tomto prípade určujú označením TOG. Ak potrebujete vak do teploty 16°C – 20°C, je ideálne vybrať označenie TOG 2,5.  Pri teplote od cca 21°C – 23°C, siahnite po TOG 1. Pre teplé miestnosti s teplotami od 24°C a vyššie, sa odporúča označenie TOG 0,5.

Pri voľbe spacieho vaku môžu zavážiť aj ďalšie faktory. Zvoliť si napríklad môžete variant s dlhým rukávom, či bez, prípadne by vás mohlo zaujímať množstvo použitých  materiálov. Opäť závisí predovšetkým na období, pre ktoré plánujete spací vak využiť.


Pre aktívnejšie bábätka


Pre novorodeniatka, ktoré uprednostňuju voľnejší pohyb je vhodnou alternatívou práve spací vak. Jeho hlavou výhodou je, že drží dieťa v teple, aj bez potreby prikrývok, do ktorých by sa mohlo počas noci zamotať a nehrozí riziko udusenia.  Široká spodná časť zabezpečí voľnosť pre nožičky aj aktívnych bábätiek. 

V dnešnej dobe sa na výrobu takýchto vakov používajú aj také kvalitné materiály, ktoré regulujú telesnú teplotu a udržujú ju v ideálnej hladine. Mnohí odborníci uprednostňujú vaky bez rukávov, aby sa dieťa neprehrievalo na hrudi.
 

Ak by ste riešili dilemu, čo obliecť do spacieho vaku, stačí obyčajné pyžamko a môžete vy, aj vaše dieťatko spokojne v noci spať. Taktiež predídete nožičkám zaseknutým v priehradkách postieľky.
 

Výhody

 • poskytuje istotu, že sa dieťa počas noci neodokryje, aj počas „putovania“ po postieľke
 • môže zvýšiť kvalitu spánku
 • nehrozí zamotanie do prikrývky, či deky, čím sa zabráni riziku udusenia
 • nehrozí zaseknutie nôh

Nevýhody

 • Pri nesprávnom oblečení hrozí prehriatie
 • Niektoré deti sa nenaučia pohybovať sa vo vaku v postieľke
 • Niektoré deti nie sú schopné zaujať pohodlnú polohu a tým sa v noci častejšie budia
 • Nie je určený do autosedačky
 

Fusak

Fusak, podobne ako aj zavinovačka, patrí v ponímaní väčšiny žien k základnej výbave pre každé bábätko.  Výberom vhodného fusaku dokážete bábätku zabezpečiť  teplo a tým aj potrebné pohodlie. Využitie majú najmä v chladnejších jesenných dňoch a v zime.
 

Pri výbere je potrebné sledovať dĺžku fusaku, otvory na bezpečnostné pásy a funkčnosť. Pre najmenšie bábätká stačí menší fusak do hlbokého kočíka. Pre tie staršie možno nájsť produkt, ktorý bude rásť priamo s dieťaťom, alebo bude mať prinajmenšom odopínateľný spodok. Takýto fusak si obľúbia hlavne mamičky detí, ktoré už cupitajú. Vďaka drobnej vychytávke totiž drobcovi trčia nohy a nehrozí zašpinenie od topánok.

Bohatý sortiment


Škála výrobkov je naozaj pestrá, zahŕňajúca rôzne dizajny, farby i materiály. Obchodníci ponúkajú produkty do hlbokého kočíka aj do športového, prípadne do vajíčka. Je preto nevyhnutné uvedomiť si, aký fusak vlastne potrebujete. Ak siahnete po výrobku do kočíka, myslite na to, že ho budete využívať najmä vo vonkajšom prostredí. Do chladnejšieho počasia je preto ideálny výber zateplených fleecových fusakov, prípadne s  ovčím rúnom.

Zamerajte sa tiež na zapínanie. Niektoré fusaky sú vybavené zipsom po obvode, po oboch stranách, či cez prostriedok. Dôležité je, aby ste vedeli dieťatko pohodlne vybrať z fusaku a opäť ho vložiť bez problémov dnu.

Práve jednoduché zapínanie je to, na čo by ste si mali dávať pozor aj pri fusakoch, ktoré sú určené do vajíčka, alebo autosedačky. Hlavnou výhodou toho typu je, že nemusíte voziť dieťa v aute naobliekané, čím zvýšite komfort pri cestovaní. Rovnako si treba prekontrolovať, aby otvory na fusaku boli zhodné s bezpečnostnými pásmi na sedačke. Dnes sa vo väčšine vyrábajú fusaky s otvormi na štandardné 5-bodové bezpečnostné pásy, ktoré používa drvivá väčšina autosedačiek, či športových kočíkov.
 

Výhody

 • poskytuje komfort a teplo pre každé dieťa za každého počasia
 • všestranné využitie v hlbokom, športovom kočíku, alebo autosedačky
 • vetru, či vode odolné úpravy
 • široká škála druhov, podľa potrieb dieťaťa aj rodičov

Nevýhody

 • Pri nesprávne zvolenom fusaku hrozí prehrievanie, zlé držanie v kočíku, či autosedačke, zložité manipulovanie pri vyberaní dieťaťa
 

Na čo sa zamerať pri kúpe?


Hoci majú všetky tieto tri produkty spoločné vlastnosti a pôsobia ako nevyhnutnosť pre každé bábätko, treba dobre zvážiť ich výber. Pri rozhodovaní si je dobré urobiť celkový prehľad  o tom, čo aktuálny trh ponúka. Vyberať možno z produktov od mnohých kvalitných výrobcov, no nie je problém naraziť ani na výrobky s pochybnou hodnotou. 

Využitie jednotlivých produktov je veľmi individuálne a mnohé závisí od vášho malého pokladu. Nie všetky deti dobre reagujú na zavinovačky, iné odmietajú spacie vaky. Viacero rodičov upúšťa od používania týchto produktov, nakoľko si ich dieťa nevie v nich násť vhodnú polohu na spánok. Iné mamičky si zavinovačky nevedia vynachváliť, ďalšie nedajú dopustiť na spacie vaky. Sami zistíte, čo vášmu dieťatku najviac vyhovuje, čo mu je najpohodlnejšie.  

Fusaky sú rovnako na trhnu bohato zastúpené. Takmer každý výrobca vkladá do svojich produktov niečo svojské. Niektoré značky ponúkajú široký sortiment kombinovaných spacákov tzv. 3v1, prípadne 2v1, ktoré sa prispôsobujú rastu dieťaťa.  Iní výrobcovia majú zasa k dispozícii množstvo krásne graficky spracovaných fusakov a ďalší sa chvália cenovo dostupnými fusakmi zateplenými ovčím rúnom. Výber je preto predovšetkým na vašich preferenciách a tom, čo  "sadne" bábätku.